برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

زیست بوم درخت بائوباب (Baobab) کجاست و این درخت چه کاربردهایی دارد

بائوباب گیاهی است بومی مناطق آفریقا که ارتفاع آن به حدود 9 متر نیز می رسد. زیست بوم این درخت ساوان است و درختان با فاصله زیاد از هم رشد می کنند. از جمله کاربردهای اصلی این درخت می توان به استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی اشاره کرد. بائوباب دارای خواص دارویی نیز می باشد و در درمان شوره سر، اسپاسم عضلانی، رگ های واریسی و زخم ها بسیار مفید است. متاسفانه در سال های اخیر تعداد زیادی از این درختان در آفریقا در حال نابودی هستند و دانشمندان این تغییرات را به تغیر اقلیم نسبت داده اند.

گیاه شناسی درخت بائوباب

بائوباب (A.digitata) یک گیاه درختی متعلق به خانواده Malvaceae است و در سراسر مناطق گرم و خشک آفریقا گسترده شده است. برگ، پوست و میوه بائوباب به عنوان غذا و برای اهداف دارویی در بسیاری از مناطق آفریقا استفاده می شود. نام های رایج بائوباب شامل درخت نان میمون، درخت وارونه و درخت کرم تارتار است. بائوباب های آفریقایی درختانی هستند که اغلب به صورت انفرادی و در بوته زارها رشد می کنند و ارتفاع این گیاه از 5 تا 25 متر می باشد. این درخت قابلیت ذخیره آب در خود را دارد لذا گیاهی متحمل به خشکی می باشد.

کاربرد درخت بائوباب

روغن استخراج شده از دانه این گیاه توسط مردم محلی به عنوان منبع غذا، انرژی و دارو استفاده می شود. این گیاه در تولید روان کننده ها، صابون ها و محصولات مراقبت شخصی و همچنین در درمان موضعی بیماری های مختلف مانند شوره سر، اسپاسم عضلانی، رگ های واریسی و زخم ها استفاده می شود. در سال‌های اخیر تقاضای جهانی برای مواد خام گیاه بائوباب (مانند روغن بذر، پالپ میوه) توسط صنایع مواد غذایی و آرایشی به طور چشمگیری افزایش یافته است و در نتیجه ارزش تجاری و اهمیت این درخت، افزایش یافته است. علاقه فراوانی در میان دانشمندان برای شناسایی منابع طبیعی و ایمن به عنوان آنتی اکسیدان های غذایی و بررسی نقش آن ها در حفظ سلامت انسان وجود دارد. آنتی اکسیدان ها بازدارنده انتشار واکنش های رادیکال های آزاد در بدن انسان هستند. کومارین ها، فلاونوئیدها و ادوتیدها برخی از آنتی اکسیدان های موجود در مواد گیاهی هستند و مسئول فعالیت ضد سرطانی هستند. روغن دانه بائوباب منبع نسبتاً دست نخورده و بکری از اجزائی است که می تواند در جنبه های مختلف فرآوری مواد غذایی و مکمل های غذایی یا لوازم آرایشی استفاده شود. بنابراین ممکن است پیش بینی شود که به دلیل سطوح بالای اسید اولئیک در روغن دانه بائوباب، خواص آنتی اکسیدانی خوبی از خود نشان دهد. برگ های این گیاه سرشار از عنصر آهن است و  می توان به ضورت پخته شده در آب، مصرف شود. متاسفانه در سال های اخیر تعداد زیادی از این درختان در آفریقا در حال نابودی هستند و دانشمندان این تغییرات را به تغیر اقلیم نسبت داده اند.

بذر درخت بائوباب

درخت بائوباب را می توان از طریق بذر تکثیر کرد. برای این منظور بذر ها باید به مدت یک شبانه روز در پارچه ای مرطوب خیس شود. این کار سبب می شود بذر ها راحت تر جوانه بزند. حال بذرها را به زمین اصلی با خاکی سبک منتقل کنید. توجه داشته باشید که بائوباب گیاهی است با ارتفاع زیاد لذا در هنگام کاشت بذر، بذر ها باید حدودا 7 تا 9 متر از هم فاصله داشته باشند.

درخت بائوباب در کدام زیست بوم است

زیست بوم اصلی این درخت ناحیه های ساوان است. در ساوان درختان با فاصله زیاد و پراکنده وجود دارند.

منابع:

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/adansonia

https://theculturetrip.com/africa/zambia/articles/what-you-should-know-about-the-last-of-africas-ancient-baobabs/

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید