برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

مکمل آمینو چیست و چه اثراتی دارد؟

مکمل آمینو، یا همان مکمل اسید آمینه، گروهی از مکمل‌های غذایی هستند که شامل اسیدهای آمینه مختلف هستند. اسیدهای آمینه، واحدهای سازنده پروتئین‌ها هستند و برای ساخت و بازسازی عضلات و بافت‌های بدن ضروری هستند. مکمل آمینو معمولاً به صورت قرص، پودر یا نوشیدنی تجارتی عرضه می‌شود. برخی از مکمل‌های آمینو اسید شامل ترکیبی از اسیدهای آمینه مختلف هستند، در حالی که برخی دیگر تمرکز خاصی روی یک یا چند اسید آمینه دارند. استفاده از مکمل آمینو به ورزشکاران و بدنسازان کمک می‌کند تا عملکرد و بازسازی عضلات خود را بهبود بخشند. همچنین، مصرف مکمل آمینو قادر است توده چربی را در بدن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.
آمینو اسید

مکمل آمینو چیست؟

آمینواسید به مولکول‌های نیتروژن‌داری اطلاق می‌شود که به عنوان پیش‌ساز پروتئین در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع اگر آمینواسیدی نباشد بدن قادر به ساخت پروتئین‌های مورد نیاز اندام‌های مختلف از جمله عضلات نخواهد بود. به طورکلی دو دسته آمینواسید وجود دارد. دسته اول که بدن می‌تواند در درون خود بسازد و یا از پروتئین‌های تخریب شده بازیافت کند. به این دسته که در بدن همواره در دسترس است آمینواسیدهای غیر ضروری گفته می‌شود. گلیسین، آلانین، گلوتامین، آسپاراژین، لیستین و … از اسیدهای آمینه غیرضروری هستند.

دسته دیگر آمینواسیدهایی هستند که بدن توان ساخت آنها را ندارد و باید از منابع غذایی یا مکمل‌ها تامین شود. در صورت عدم تامین این آمینواسیدها پروتئین‌سازی در بدن مختل می‌شود و کلیه اعمال بدن متوقف می‌گردد چرا که برای ساخت پروتئین وجود تمامی اسیدامینه‌های ضروری و غیر ضروری لازم است. آرژنین، لیزین، ترئونین، لوسین، میونین، والین، فنیل آلانین، ایزو لوسین و … از اسیدهای آمینه ضروری هستند. مکمل آمینو شامل تمامی اسیدهای آمینه ضروری و غیرضروری می‌باشد در نتیجه این مکمل عامل پروتئین‌سازی در بدن ورزشکاران است.

 

مکمل آمینو

ترکیبات مکمل آمینو

ترکیبات موجود در مکمل‌های آمینو

این مکمل‌ها معمولا حاوی اسیدآمینه‌های فنیل آلانین، لوسین، ایزولوسین، والین، تریپتوفان، متیونین و هیستیدین هستند، همچنین در برخی مکمل‌ها لستین نیز وجود دارد. هریک از این اسیدهای آمینه در ساخت ترکیب خاصی در بدن نقش دارند و می‌توانند اعمال متنوعی در بدن داشته باشند.

 

مکمل‌های آمینو به چه صورتی هستند و چگونه مصرف می‌شوند؟

این مکمل‌ها می‌توانند به صورت پودر، مایع یا کپسول مورد استفاده قرار گیرند اما شکل پودری رایج‌تر است. آن چیز که درباره مصرف این مکمل حائز اهمیت است، این است که در طول روز در ۳ تا ۴ نوبت مورد استفاده قرار گیرد. البته زمان طلایی برای مصرف آن پس از تمرین است اما اگر تنها در این زمان مصرف شود نتایج خود را نشان نمی‌دهد. معمولا توصیه می‌شود که حداقل مقدار ۵-۶ گرم از مکمل آمینو در طول روز و طی ۴ نوبت، بعد از صبحانه، قبل از تمرین، پس از تمرین و آخر شب مورد استفاده قرار گیرد.

 

مصرف مکمل آمینو چه اثراتی دارد؟

  • این مکمل در پروتئین‌سازی شرکت دارد. بنابراین از مهم‌ترین اثرات آن که در صورت مصرف به صورت مکرر در طول روز مشاهده می‌شود، عضله‌سازی و افزایش حجم عضلات می‌باشد.
  • مصرف این مکمل به ریکاوری پس از تمرین و بازسازی پروتئین‌های تخریب شده کمک بسزایی می‌کند. زیرا مصرف پروتئین عامل اصلی افزایش متابولیسم بدن و پایه اصلی رژیم‌های چربی‌سوزی در سراسر جهان می‌باشد.
  • مکمل آمینو قادر است توده چربی را در بدن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. از این رو یکی دیگر از کاربردهای امروزه مکمل آمینو مصرف آن به منظور کاهش وزن و لاغری است.
  • تقویت قدرت و توان عضلانی طی تمرین از دیگر فواید مصرف مکمل آمینوکمپلکس است.

همه اثرات این مکمل در صورت همزمانی با تمرینات مناسب قدرتی در تایم قابل توجه، تشدید می‌گردد. همچنین در رژیم‌های لاغری به علت کاهش کالری مصرفی روزانه درصدی از کالری که به پروتئین‌ها اختصاص دارد، کاهش می‌یابد. این امر می‌تواند در نوجوانان یا افراد ورزشکار که نیاز بیشتری به پروتئین دارند، روند رشد و یا حتی اعمال بدن را نیز دچار اختلال کند و فرد دچار علائم کمبود پروتئین شود. بنابراین در این رژیم‌ها خصوصا رژیم‌هایی با کالری بسیار پایین به فرد توصیه می‌شود از پودرهای پروتئینی یا مکمل آمینو جهت تامین نیاز روزانه و جلوگیری از ابتلا به کمبود پروتئین و سوء تغذیه پروتئینی استفاده کند.

 

خرید مکمل آمینو

اثرات مکمل آمینو برای ورزشکاران

 

آیا مصرف مکمل آمینو می‌تواند در بدن ایجاد عوارض کند؟

مصرف بیش از حد مکمل آمینو می‌تواند باعث ایجاد اختلالات کلیوی مانند دفع کلسیم یا پروتئین گردد. به علاوه مصرف بیش از ۶ ماه مکمل آمینو می‌تواند سطوح آمونیوم خون را بالا برده و ایجاد صدمات مغزی کند. پس در افرادی که دچار بیماری‌های عصبی چون پارکینسون هستند، مصرف این مکمل خطرناک است. مکمل‌های آمینو معمولا حاوی اسیدهای آمینه فنیل آلانین و تیروزین هستند که در بیماران کبدی و نوجوانان دچار فنیل کتونوری منع مصرف دارد. آمینو اسید دیگری به نام لوسین در مکمل‌های آمینو وجود دارد که در افراد دچار افت قند خون می‌تواند این حالت را تشدید کند، بنابراین مصرف آن در این افراد مسلتزم رعایت احتیاط می‌باشد.

 

سخن پایانی

میزان و نحوه مصرف مکمل آمینو بسته به هدف و نیازهای شخص ممکن است متفاوت باشد. بهتر است قبل از استفاده از مکمل آمینو، با یک پزشک یا تغذیه‌شناس مشورت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آن برای شما مناسب است و همچنین به دستورات موجود در بسته‌بندی مکمل عمل نمایید. ما نیز در سامانه آنلاین نسخه اول ضمن افزایش آگاهی شما درباره انواع مکمل پروتئین، مکمل کربو پروتئین، مکمل کراتین و … با مقایسه مکمل‌های غذایی موجود در بازار، به شما برای انتخاب آگاهانه بهترین محصول کمک کنیم.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید