Whey

وی، مکملی با هضم سریع و تاثیر چشمگیر

پروتئین وی چیست و چگونه به دست می آید؟

وی (whey) پروتئینی است که به طور عمده در محصولات لبنی مانند شیر گاو، کشک و … وجود دارد. حدود ۲۰ درصد از پروتئین شیرگاو، وی و مابقی پروتئینی به نام کازئین می باشد. پروتئین وی به علت قابلیت جذب فوق العاده نسبت به دیگر پروتئین ها به سرعت منجر به رشد و بازسازی اندام ها و به ویژه عضلات میگردد. پروتئین عمده در شیرمادر برخلاف شیر گاو پروتئین وی می باشد به همین دلیل شیر مادر توان فوق العاده ای در رشد و نمو نوزاد دارد. در بزرگسالان به ویژه ورزشکاران نیز این پروتئین می تواند تاثیر بسزایی در روند رشد عضلات و حجم آنها داشته باشد، بنابراین به ورزشکارانی که در مرحله حجم گیری هستند توصیه می شود که درکنار تمرینات مرتبط از مکمل وی پروتئین نیز بهره گیرند. این پروتئین با تخلیص پروتئین شیر و جداسازی پروتئین وی از کازئین به دست می آید و به صورت مکمل های پودری در بازار وجود دارد.

وی ایزوله

این نوع مکمل وی پروتئین در واقع تحت تاثیر هیدرولیز و شکسته شدن پیوند ها در محیط آزمایشگاه قدرت هضم بالاتری پیدا کرده و در افرادی که دچار مشکلات گوارشی و یا سوءهاضمه هستند بیشتر توصیه می شود به علاوه ورزشکارانی که به دنبال پاسخ سریع تر از مکمل پروتئینی خود هستند نیز می توانند از مکمل پروتئینی وی ایزوله استفاده کنند.

مکمل پروتئین وی و تاثیراتی که در کوتاه مدت ایجاد می کند

پروتئین وی عالی ترین نوع پروتئینی است که می تواند مورد مصرف بدن قرار گیرد.

این پروتئین در بدن با سرعت بالا جذب می شود و با بالاترین کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد تا میزان دفع آن به حداقل برسد. این پروتئین می تواند به عنوان پیشساز پروتئین های عضلانی دیگر در بدن منجر به رشد سریع عضلات و افزایش حجم آنها شود. به علاوه می تواند در بدن به آمینواسید های سازنده اش تجزیه شود و برای مثال گلوتامین آزاد کند؛ این گلوتامین به عنوان سوخت عضلات مورد استفاده قرار می گیرد و انرژی و توان عضلانی را طی ورزش به شدت بهبود می بخشد. پس مکمل وی می تواند هم به عنوان مکمل پیش از تمرین مورد استفاده قرار گیرد و هم پس از تمرین، چرا که مکمل پروتئین وی پس از تمرین به ریکاوری و بازسازی عضلات تخریب شده کمک بسزایی می کند و هم چنین درصورت استفاده همزمان با منابع یا مکمل های کربوهیدراتی می تواند به بازسازی و حفظ گلیکوژن عضلات نیز کمک کند پس در مجموع این مکمل در عضله سازی و افزایش حجم تاثیر فوق العاده ای دارد. در ورزشکارانی که به دنبال کاهش وزن همراه با کاهش توده چربی هستند مکمل پروتئین وی می تواند هم روند کاهش چربی را تسریع کند و هم به صورت همزمان ساخت عضلات را تحریک کند در نتیجه این افراد می توانند در زمان کم به فرم بدنی دلخواه خود دست یابند.

مکمل پروتئین وی پیشساز ترکیبی تحت عنوان گلوتاتیون نیز می باشد. گلوتاتیون یا GSH یک ماده آنتی اکسیدان است که در بدن اثرات فراوانی دارد. در بدن ورزشکاران تجمع محصولات حاصل از سوخت های عضلانی استرس اکسیداتیو را بالا برده و ایجاد سندرومی تحت عنوان تمرین زدگی میکند. گلوتاتیون با حذف این مواد زائد و اثر آنتی اکسیدانی از این سندروم جلوگیری می کند، به علاوه ریسک بیماری های ناشی از استرس همانند سرطان را نیز کاهش می دهد.

مقدار و طریقه مصرف روزانه

در افراد عادی نیاز به پروتئین روزانه ۱-۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است که تقریبا از منابع طبیعی مثل شیر و گوشت و تخم مرغ تامین می شود اما در یک فرد ورزشکار ممکن است نیاز به پروتئین تا روزانه ۴-۵ گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن افزایش یابد که تامین آن از منابع طبیعی کار دشواری است. به علاوه ورزشکاران به پروتئینی احتیاج دارند که قدرت هضم و جذب سریعی داشته باشد و بتواند آنها را در روند تمرینات و بازسازی و ریکاوری پس از تمرین یاری دهد؛ پروتئین وی گزینه پیشنهادی برای این افراد است، که بسته به شرایط بدنی و نیاز هر فرد میتواند روزانه در مقادیر حداقل ۱۵۰-۳۰۰ گرم مصرف شود. مکمل پروتئین وی می تواند در قالب شیک های پروتئینی متنوع و گوناگون بسته به تمایل فرد تهیه و مصرف شود.

بهترین زمان مصرف مکمل وی پروتئین قبل و بعد از تمرین است که می توان در هر وعده ۱ تا ۲ اسکوپ از مکمل را در آب یا انواع شیرهای طعم دار حل کرده و مصرف نمود، البته بهتر است که مصرف مکمل پروتئین وی در وعده قبل از تمرین با آب باشد تا سرعت هضم افزایش یابد. درافرادی که دچار کمبود وزن هستند یا ورزشکارانی که به دنبال افزایش حجم سریع و چشمگیر هستند توصیه می شود مکمل وی علاوه بر وعده ی قبل و بعد از تمرین صبح ناشتا هم در مقدار ۱ اسکوپ مصرف شود.

موارد منع مصرف مکمل پروتئین وی

در افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، مصرف وی ایزوله نسبت به مکمل وی معمولی خطرات کمتری به دنبال دارد.

ورزشکاران و بزرگسالانی که از مشکلات کلیوی رنج می برند بهتر است جهت مصرف مکمل پروتئین وی با پزشک مشورت کنند.

توصیه های مفید در مصرف مکمل وی

  • زیاده روی در مصرف مکمل می تواند بدن را در وضعیت دهیدراته شدن قرار دهد، بنابراین در هنگام مصرف مکمل روزانه حداقل ۸-۱۲ لیوان آب میل کنید.
  • پروتئین وی می تواند دفع کلسیم را از بدن افزایش دهد، بنابراین از مصرف بیش از مقادیر توصیه شده در روز پرهیز کنید.
  • درصورت ابتلا به مشکلات گوارشی بهتر است از مکمل وی ایزوله استفاده کنید یا در صورت مصرف مکمل وی معمولی وعده صبح ناشتا را حذف کنید.
فهرست