برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

پنج انگشت (Chaste tree)

گیاه پنج انگشت معروف به گیاه زنان درختچه‌ای بابرگ‌های بلند، انگشتی شکل و گل‌هایی به رنگ بنفش آبی است که از برگ، گل‌ها، میوه و بذر آن برای تهیه دارو استفاده می‌شود و به دلیل زیبایی و معطر بودن کاشت آن در فضای سبز شهری و باغچه‌ها نیز رایج است. کمک به درمان برخی ناباروری‌های زنان، رفع تنبلی تخمدان، کاهش مشکلات قاعدگی، برطرف کردن عوارض ناشی از یائسگی، افزایش شیر مادران شیرده، پیشگیری از چاقی‌های هورمونی و تقویت قوای جنسی زنان از شناخته شده‌ترین خواص گیاه پنج انگشت است.
گیاه پنج انگشت

مشخصات پنج انگشت

گیاه پنج انگشت (Vitex agnus-castus) متعلق به خانواه شاه پسند به شکل درختچه‌ای چند ساله به ارتفاع ۱ تا ۲ متر و گاهی حتی بلندتر است. گل‌هایی به رنگ آبی و بنفش به شکل سنبله دارد که در اواخر تاب    ستان ظاهر می‌شوند. میوه این گیاه بسیار کوچک در اندازه دانه فلفل سیاه، به شکل توت و قهوه‌ای رنگ است و بویی مانند بوی نعناع دارد. این گیاه بومی کشور‌های آسیای مرکزی است و در کشور ما نیز در نواحی مختلف تهران، البرز، کرج، قم، استان خراسان، خرمشهر، بندرعباس و برخی شهر‌های جنوبی یافت می‌شود. پنج انگشت از گیاهان پرکاربرد در طب سنتی است که به گیاه زنان معروف است و با نام‌های بنگرو، فلفل بیابانی و فلفل بری نیز در کتب طب سنتی شناخته می‌شود. به دلیل کاهش میل جنسی در مردان، این گیاه در گذشته به نام درخت پاکدامنی نامیده می‌شده است.

 

گیاه پنج انگشت

 

اندام دارویی

قسمت مورد استفاده این گیاه بذر، میوه، برگ و گل‌های آن است.

 

اندام دارویی پنج انگشت

 

خواص پنج انگشت (طبیعت و خواص درمانی)

طبع این گیاه معتدل است ولی در برخی از متون طب سنتی طبع آن را گرم و خشک دانسته‌اند. از این گیاه امروزه در صنعت داروسازی استفاده فراوان می‌شود. قطره و قرص ویتاگنوس برای رفع سرد مزاجی زنان، قرص فمودین، آگنوگل و قرص گیاهی آگنوکاستون برای درمان بی‌نظمی‌های سیکل قاعدگی، اختلالات ناشی از یائسگی و تسکین حساسیت و درد پستان‌ها از مهم‌ترین فرآورده‌های طبیعی گیاه پنج انگشت در داروخانه‌های کشور هستند. مهم‌ترین خواص پنج انگشت به شرح زیر است:

 

خواص پنج انگشت

 

درمان اختلالات قاعدگی

گياه پـنج انگـشت، یکی از مفیدترین گیاهان دارویی برای درمان اختلالات قاعدگی زنان است. مـواد مـوثره موجود در گيـاه پنج انگشت بـا تـاثير روی غده هيپوفيز، باعث کاهش ترشح پرولاکتين می‌شوند و ايـن اثـر منجـر بـه تحريک هورمون‌های گونـادوتروپ FSH و LH مـی‌شـود کـه در رفع اختلالات قاعدگی مفيد است. همچنین با افزایش سطح پروژسترون باعث بهبود عملکرد تخمدان می‌شود و اختلالات قاعدگی نظیر درد، خونریزی زیاد و غیر طبیعی، سردرد، حساس شدن سینه‌ها، نفخ، خستگی، افزایش اشتها و تمایل به مصرف شیرینی، عصبانیت، بی‌قراری، اضطراب، تحریک‌پذیری، کاهش تمرکز، افسردگی، نوسانات خلقی و پرخاشگری را کاهش می‌دهد.

 

کاهش عوارض یائسگی

پنج انگشت گيـاهی با خاصيت فيتواستروژنيک است. از این رو مصرف این گیاه در دوران یائسگی مفید است و باعث کاهش اختلالات یائسگی نظیر گرگرفتگی، احتباس مايعـات، افـسردگی، اختلالات روحی و بی‌نظمی‌ در خواب می‌شود.

 

درمان سردمزاجی زنان و افزایش قوای جنسی

گیاه دارویی پنج انگشت یکی از تقویت کننده‌های جنسی مفید و موثر برای زنان است و باعث افزایش قوای جنسی، جلوگیری از بی‌میلی و سرد مزاجی آنها می‌شود. امروزه از این گیاه فرآورده‌های دارویی مختلفی به این منظور تولید شده که قطره و قرص ویتاگنوس از آن دسته است.

 

کمک به درمان تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک

یکی از مشکلات شایع که باعث بروز ناباروری در زنان می‌شود، بیماری تنبلی تخمدان (PCOS) است. مصرف گیاه پنج انگشت به دلیل تاثیرات هورمونی آن بر بدن به درمان این مشکل کمک شایانی می‌کند.

 

بهبود باروری زنان با گیاه پنج انگشت

پنج انگشت در افزایش قدرت باروری زنان و رفع برخی مشکلات که عامل ناباروری است، موثر می‌باشد. کمک به درمان تنبلی تخمدان، تنظیم هورمون‌های استروژن، پروژسترون و تستوسترون در بدن، بهبود تخمک گذاری با توجه به سطح پرولاکتین بالا از اثرات این گیاه در تقویت باروری است. همچنین این گیاه در مورد زنانی که نقص در فاز لوتئال (luteal phase) دارند یا نیمه دوم سیکل قاعدگی آنها کوتاه است، موثر است و باعث افزایش قدرت باروری آنها می‌شود.

 

درمان ناراحتی‌های رحم

برطرف کردن ورم و عفونت‌های رحمی، کاهش فیبروئید رحم و جلوگیری از شکل‌گیری آن‌ها، از دیگر خواص گیاه پنج انگشت برای زنان است. این گیاه با تاثیرگذاری بر محور مرکزی ترشح هومون در بدن یعنی بخش هیپوتالاموس و هیپوفیز در درمان بسیاری از اختلالات زنانه موثر است. پنج‌انگشت باعث کاهش آزاد شدن FSH و افزایش آزاد شدن LH و پرولاکتین از هیپوفیز می‌شود. این هورمون‌ها در تولید استروژن (هورمون جنسی زنانه) از تخمدان‌ها و دوره تخمک‌گذاری در خانم‌ها موثر است، همچنین در درمان مشکل ضخیم شدن دیواره رحم نیز تاثیر مثبت دارد.

 

افزایش شیر مادران شیرده

پنج انگشت با تاثیر بر هورمون پرولاکتین (هورمون شیردهی) به افزایش شیر مادران شیرده کمک می‌کند.

 

خواص پنج انگشت

 

کاهش سردرد

در یک پژوهش به زنانی که مستعد میگرن بودند روزانه تا سه ماه عصاره گیاه پنج انگشت داده شد و شمار سردردها در سیکل قاعدگی ۶۶ درصد کاهش یافت.

 

کاهش التهاب و درد پستان‌ها

در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی مشخص شده است که ترکیبات موجود در این گیاه ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشد و باعث تسکین درد در زنانی می‌شود که در طول چرخه قاعدگی درد پستان را تجربه می‌کنند. همچنین در کاهش درد و حساسیت سینه‌ها در اثر لمس نیز موثر است.

 

خاصیت ضد قارچ و باکتری

روغن عصاره فرار گیاه پنج انگشت می‌تواند با قارچ‌ها و باکتری‌های مضر مانند استافیلوکوک و سالمونلا مقابله کند.

 

درمان آکنه

یکی از عوامل بروز آکنه اختلالات هورمونی است. گیاه پنج انگشت از طریق تاثیر بر هورمون‌ها برای درمان آکنه نیز موثر است و استعمال موضعی آن سبب درمان جوش و مشکلات پوستی می‌شود.

 

پیشگیری از چاقی‌های هورمونی

این گیاه با تنظیم هورمون‌های بدن در پیشگیری از چاقی‌های هورمونی موثر است.

 

دفع حشرات

استفاده از عصاره بذر گیاه پنج انگشت بر روی پوست باعث دفع کنه‌ها و کک‌ها به مدت ۶ ساعت، پشه‌ها برای ۳ تا ۸ ساعت و مگس‌ها به مدت ۳ ساعت می‌شود.

 

کمک به درمان پارکینسون

پنج انگشت حاوی مواد شیمیایی است که بر مغز تأثیر می‌گذارد. این مواد شیمیایی همانند برخی از داروهایی که برای بیماری پارکینسون استفاده می‌شود، بر مغز تأثیر دارند، از این رو فرآورده‌های طبیعی این گیاه ممکن است در درمان بیماری پارکینسون تأثیر بگذارند.

 

پیشگیری از سرطان

گیاه پنج انگشت دارای خواص ضد سرطانی است و برخی مطالعات نشان داده است مصرف منظم دمنوش آن احتمال ابتلا به سرطان‌های سینه، روده بزرگ و تخمدان را کاهش می‌دهد. عصاره میوه این گیاه از رشد سلول‌های بدخیم جلوگیری می‌کند، همچنین فرآورده‌های طبیعی پنج انگشت توانایی زیادی برای کاهش سطح تستسترون و مهار رشد سلول‌های سرطانی پروستات در بدن دارد و خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

 

عوارض جانبی

  • زیاده‌روی در مصرف این گیاه می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی مانند سرگیجه، سردرد، ناراحتی معده، حالت تهوع، خارش و راش پوستی ‌شود.
  • به دلیل اثرات هورمونی گیاه پنج انگشت، مصرف آن در دوران بارداری ممنوع است و کودکان نیز بایستی در مصرف آن احتیاط کنند.
  • مصرف گیاه پنج انگشت باعث کاهش میل جنسی در مردان می‌شود.
  • به دلیل تاثیر زیاد آن روی میزان هورمون‌ها در بدن، استفاده از آن برای زنان مبتلا به سرطان سینه مضر است.
  • زیاده‌روی در مصرف گیاه پنج انگشت برای کلیه‌ها مضر است، همچنین استفاده از این گیاه برای افراد دچار آلرژی و حساسیت پوستی باید با احتیاط همراه باشد.
  • گیاه پنج انگشت با داروهای بروموکریپتین و کابرگولین، داروهای استروژنی و قرص‌های ضد بارداری تداخل دارویی دارد و مصرف همزمان آنها توصیه نمی‌شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید