برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

خواص AMMONIUM CHLORIDE چیست؟

امروزه انتخاب و خرید محصولات آرایشی و بهداشتی از بین ده ها یا صدها محصول مشابه (با برندها و سازنده های مختلف) که هر کدام ادعا ها و مزیت های خاصی را مطرح می کنند، بسیار دشوار شده است. یکی از راه های شناخت فرآورده ها و پی بردن به کیفیت آنها، آشنایی با ویژگی تک تک اجزای سازنده آن است. در این مقاله با یکی دیگر از مواد سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی آشنا می شویم.

کلرید آمونیوم یا AMMONIUM CHLORIDE ، یک ترکیب معدنی با فرمول NH4Cl و یک نمک اسیدی کریستالی سفید است که قابلیت حل شدگی آن در آب زیاد است. هنگام حل شدن کلرید آمونیوم در آب، محلول اسیدی به دست می ­آید زیرا یون اسید آمونیوم قوی­تر از آمونیاک در حالت بازی است.

کلرید آمونیوم در صنایع مختلف مصارف گوناگونی دارد. در تولید کود کشاورزی به عنوان منبع نیتروژن، در درمان پزشکی به عنوان خلط آور و در صنایع الکترونیک برای تولید باطری­های خشک استفاده می ­شود. همچنین در صنایع تولید چسب و صنایع نساجی و چرم­ سازی به کار می­رود. در تولید برخی مواد شیمیایی مخصوص هم به عنوان عامل ضد چسبندگی مورد استفاده قرار می­ گیرد.

کاربرد AMMONIUM CHLORIDE در محصولات مراقبت از پوست

کلرید آمونیوم در تولید لوازم بهداشتی و آرایشی و شوینده­ های مختلف نیز مصرف می­ شود. استفاده از این ماده در فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی بی­خطر بوده و حساسیت زا نمی ­با­شد.

 کاربرد AMMONIUM CHLORIDE در محصولات مراقبت از پوست چیست؟

 کارکرد ماده AMMONIUM CHLORIDE طبق مقررات آرایشی و بهداشتی شامل موارد زیر است:

  • اثر روی بدن:
    • FRAGRANCE – ایجاد رایحه
  • نقش در فرمولاسیون:
    • VISCOSITY CONTROLLING – کنترل ویسکوزیته
    • BUFFERING – عامل بافر برای تنظیم pH محلول

کاربرد کلرید آمونیوم در محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی عبارتند از:

  • عامل بافر: محلول این ماده که متشکل از یک اسید و باز مزدوج آن است به عنوان محلول بافر در محلول ماده آرایشی عمل می ­کند. یعنی مقاومت محلول را در برابر تغییرات PH و غلظت افزایش داده و اسیدیته آن را در رنج معینی ثابت نگه می ­دارد. به همین دلیل به عنوان نگهدارنده یا preservative در مواد شوینده، لوازم آرایشی و محصولات شستشوی بهداشتی کاربرد زیادی دارد. همچنین در تولید مواد سفید کننده و رنگ مو به کار می ­رود.
  • کنترل ویسکوزیته: این خاصیت در کلرید آمونیوم در کنترل غلظت مواد آرایشی موثر است. به طوریکه به جریان یافتن جامدات نامحلول در مایعات کمک می­ نماید.

مراجع:

https://pyrodata.com
https://ec.europa.eu
https://byjus.com

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید