برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

درمان ضعف جسمانی با مکمل‌های غذایی و گیاهی

ضعف جسمانی به احساس ضعف و خستگی، بی‌حالی و عدم توانایی برای انجام کارهای روزمره گفته می‌شود و می‌تواند در سنین مختلف اتفاق بیافتد. این ضعف به طور عمیق بر روی بسیاری از جنبه‌های زندگی فرد تاثیر می‌گذارد و دلایل متفاوتی دارد. آسیب اعصاب حسی و حرکتی، تحلیل عضلات، کم‌کاری تیروئید، سوء تغذیه و برخی بیماری‌های ژنتیکی از مهم‌ترین دلایل ضعف جسمانی هستند. همچنین ضعف جسمانی بعد از غلبه بر بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، کرونا و آنفولانزا اغلب شایع است. برای درمان ضعف جسمانی ابتدا باید علت اصلی آن مشخص شود. درمان ضعف جسمانی ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای نسبت به سایر انواع آن، آسان‌تر است و مصرف مکمل‌های غذایی مناسب و فرآورده‌های طبیعی، به برطرف کردن آن کمک شایانی می‌کند.
درمان ضعف جسمانی

ضعف جسمانی به احساس ضعف و خستگی، بی‌حالی و عدم توانایی برای انجام کارهای روزمره گفته می‌شود و می‌تواند ‏در سنین مختلف اتفاق بیافتد. این ضعف بر روی بسیاری از جنبه‌های زندگی فرد تاثیر می‌گذارد و ‏دلایل متفاوتی دارد. لذا با توجه به اهمیت و شیوع این مشکل، در این مقاله ابتدا به بررسی علائم و علل ضعف جسمانی پرداخته و در ادامه، داروهای ‏گیاهی و مکمل‌های غذایی موثر در درمان آن را معرفی می‌کنیم‎.‎

آنچه در این مطلب خواهید خواند:‏

 • علل ضعف جسمانی ‏
 • علائم ضعف جسمانی ‏
 • تشخیص ضعف جسمانی ‏
 • راهکارهای درمان ضعف جسمانی ‏
 • درمان ضعف جسمانی ناشی از کمبود مواد مغذی با مکمل‌های غذایی و گیاهی ‏

علل ضعف جسمانی ‏

رایج‌ترین دلایل بروز ضعف جسمانی در دوره‌های مختلف زندگی شامل موارد زیر می‌شود:

 • اختلال اعصاب (نورولوژی) مانند ضربه و ترومای شدید، مصرف برخی داروها، ابتلا به بیماری‌هایی نظیر ام اس و اختلالات روحی روانی مانند افسردگی
 • تحلیل عضلات به همراه کاهش حجم و وزن توده عضلانی
 • کم کاری غده تیروئید
 • برخی بیماری‌های ژنتیکی مانند بیماری تحلیل عضلانی دوشن، پورفریا، تاکسی فریدریچ، بیماری کرب و …
 • کم‌خونی
 • دیابت
 • سوء تغذیه و یا کمبود مواد مغذی

‏سایر علل ضعف جسمانی فعالیت زیاد، نخوابیدن و یا کم خوابیدن، اضطراب، مشغله‌های ذهنی و … است. همچنین گاهی بعد از غلبه بر یک بیماری مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و یا کرونا، فرد احساس ضعف جسمانی شدید و خستگی خواهد داشت. البته که در دو سال اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا، ضعف جسمانی بعد از کرونا بیشتر از دلایل دیگر بوده ‌است.

 

علائم ضعف جسمانی ‏

ضعف جسمانی اغلب به شکل عدم انقباض به موقع و مناسب عضلات برای انجام فعالیت نمود پیدا می‌کند و با بی‌حسی دست‌ و پا، احساس سوزن سوزن شدن و خواب‌رفتگی همراه است. از دست دادن اشتها، احساس ناخوشی عمومی، کسالت یا خستگی شدید، بی‌قراری و تغییرات خلق‌و‌خو، از دیگر نشانه‌های ضعف جسمی است. همچنین در موارد ضعف جسمانی شدید ممکن است حالتی شبیه به فلج کامل اعضا رخ دهد. علائمی مانند ضعفی که ظرف مدت چند روز شدیدتر می‌شود، اشکال در تنفس، ناتوانی در بالا بردن سر زمان دراز کشیدن، مشکل در جویدن، صحبت کردن یا بلع و از دست دادن توانایی راه رفتن، نشانه‌هایی هستند که بایستی به آنها توجه ویژه کرد و در صورت بروز هر یک با پزشک متخصص مشورت نمود.

 

علائم ضعف جسمانی

 

تشخیص ضعف جسمانی

ضعف جسمانی عموما به کمک بررسی سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی فرد تشخیص داده می‌شود. در مراحل بعدی انجام آزمایش خون، آزمایش ادرار و در صورت لزوم رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن، سونوگرافی و گاهی اسکن مغزی توصیه می‌شود. مجموعه این اطلاعات به پزشک کمک می‌کند تا دلیل احتمالی ضعف جسمانی را تشخیص دهد.

 

راهکارهای درمان ضعف جسمانی

درمان ضعف جسمانی وابسته به علت آن است و بسته به علت، درمان خاص آن در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال برای درمان ضعف جسمی ناشی از کم‌کاری تیروئید، هورمون‌های تیروئیدی به صورت قرص تجویز می‌شوند و یا درمان ضعف جسمانی حاصل از تحلیل عضلانی، نیازمند تجویز دارو توسط پزشک متخصص اعصاب است. رفع ضعف ناشی از اختلالات عصبی نیز مستلزم تشخیص دقیق محل آسیب‌دیدگی اعصاب توسط پزشک است. درمان ضعف ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای نسبت به سایر انواع آن، آسان‌تر است و استفاده از فرآورده‌های طبیعی و مکمل‌های غذایی بهترین راه درمان آن محسوب می‌گردد.

بیشتر بخوانید: برای درمان ضعف بدن چه بخوریم؟

 

درمان ضعف جسمانی ناشی از کمبود مواد مغذی با مکمل‌های غذایی و گیاهی ‏

برای رفع ضعف ناشی از کمبود پروتئین، مصرف منابع و مکمل‌های پروتئینی توصیه می‌شود. مصرف مکمل پروتئینی در مدت زمان کوتاهی، خستگی و ناتوانی جسمی را کاهش می‌دهد و منجر به رفع ضعف می‌شود.

درمان ضعف و اختلال حرکتی در افراد مبتلا به کمبود کلسیم از طریق توصیه به مصرف مکمل‌های کلسیم صورت می‌گیرد. گفتنی است چنانچه درمان این کمبود به تعویق بیافتد و کمبود کلسیم شدید شود، ممکن است ضعف جسمی و اختلال حرکتی برگشت‌ناپذیر رخ دهد.

برای درمان ضعف در افراد مبتلا به کم‌خونی، مکمل آهن تجویز می‌شود. مصرف این مکمل با درمان کم‌خونی، عوارض ناشی از آن از جمله خستگی و ضعف جسمانی را بهبود می‌بخشد.

دیگر مواد غذایی که کمبود آنها موجب ضعف جسمی شدید می‌شود، پتاسیم و سدیم هستند. کمبود پتاسیم در دراز مدت باعث سستی و ضعف مداوم می‌گردد. تشخیص کمبود پتاسیم معمولا زمان‌بر است. اما درصورتی که مشخص شود فرد مبتلا به هیپوکالمی (عارضه‌ای که در اثر کمبود پتاسیم در رژیم غذایی و یا دفع پتاسیم رخ می‌دهد) است، مصرف انواع مکمل‌های پتاسیم می‌تواند موثر باشد. در موارد کمبود سدیم شدید و ضعف جسمانی ناشی از آن نیز، تزریق سرم‌های الکترولیتی برای تعادل مایعات بدن توصیه می‌شود. ‏

 

مکمل های غذایی برای رفع ضعف جسمی

شما هم اکنون می‌توانید برای تهیه و خرید هر یک از این مکمل‌ها، از طریق لینک زیر اقدام کنید.‏

کپسول ژلاتینی سیبرجین حاوی عصاره گیاه جینسینگ است و خاصیت آنتی اکسیدان دارد. این مکمل گیاهی به درمان ضعف جسمانی، تقویت قوای جنسی، افزایش انرژی، بهبود استقامت فیزیکی بدن و رفع خستگی کمک می‌کند.

قرص جوشان زینک و ویتامین سی ویتاپرا به بهبود قوای جسمانی در کودکان و نوجوانان کمک می‌کند. باعث تقویت سیستم ایمنی، رفع سوء تغذیه و ضعف جسمی می‌شود. علاوه بر این در حفظ سلامت و شادابی پوست، مو و ناخن موثر است.

قرص جوشان ویتامین سی هانسال به تشکیل کلاژن در استخوان‌ها، غضروف، عضله و رگ‌های خونی کمک می‌کند. در حفظ سلامت، افزایش توان قوای جسمانی و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است و در بهبود عملکرد کلاژن‌سازی و حفظ سلامت پوست نقش بسزایی دارد.

قرص جوشان مولتی ویتامین هلث یک مکمل تغذیه‌ای خوب برای درمان ضعف جسمانی و رفع خستگی است. حاوی اکثر ویتامین‌های مورد نیاز بدن بوده، به تقویت سیستم ایمنی، بهبود سریع‌تر بیماری و سلامت عمومی بدن کمک می‌کند.

کپسول فروفورت گاین عبیدی حاوی آهن به همراه اسید فولیک است. این مکمل به پیشگیری و رفع کم خونی ناشی از فقر آهن کمک می‌کند. همچنین موجب افزایش انرژی، رفع ضعف جسمی و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 

سخن پایانی

در پایان گفتنی است درمان ضعف جسمانی، بسته به علت و شدت آن می‌تواند متفاوت باشد. اما لازم است بدانید، که این عارضه را به هیچ‌وجه نباید نادیده بگیرید. توصیه می‌کنیم در صورت طولانی شدن و یا افزایش شدت ضعف جسمی برای تشخیص علت آن حتما به پزشک مراجه کنید. چرا که همانطور که گفتیم ضعف جسمانی برای مدت طولانی می‌تواند بیانگر ابتلا به بیماری‌های گوناگون باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید