برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

دندان مصنوعی و قرص شستشوی دندان مصنوعی

از آن‌جایی که دندان مصنوعی هم جنی دندان اصلی می‌باشد، مواد تخریب کننده آن‌ها نیز مشابه است. به همین خاطر شستشو و تمیز نگه‌داشتن دندان مصنوعی نیز ضروری است. در این مقاله به یکی از روش‌های موثر تمیز کننده دندان مصنوعی که قرص شستشو گفته می‌شود،‌ پرداخته شده است. انوع قرص تمیز کننده، نحوه استفاده، روش مصرف، راه‌های حفاظت از دندان مصنوعی، چگونگی و اهمیت این وسیله شستشو دهنده در این مطلب آمده است. با رعایت نکات این مطلب، به حفظ سلامت دهان و دندان، لثه‌ها و اعصاب دهان و همچنین به بوی مطبوع فضای دهان خود کمک می‌کنید.

دندان مصنوعی که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود، معمولاً از آکریل یا ترکیبی از آکریل و فلز تهیه می‌شود. دندان مصنوعی می‌تواند جایگزین تعدادی از دندان‌های از دست رفته (تا زمانی که تمام دندان‌ها از دست بروند و دندان مصنوعی کامل جایگزین شود) شود و تا حدود زیادی نقص‌های نداشتن دندان در دهان را رفع می‌کند. مانند دندان‌های طبیعی، دندان مصنوعی نیز مستعد محل تجمع پلاک‌ها و ذرات غذایی که بعدها مخرب دندان مصنوعی هم می‌شوند، باشد. خصوصاً زیر دندان مصنوعی محل بسیار مناسبی برای رشد میکروب است. به همین دلیل رعایت بهداشت روزانه دهان حتی با داشتن دندان مصنوعی، کاملاً لازم به نظر می‌رسد.

یکی از مزایای دندان‌های مصنوعی متحرک این است که می‌توان به راحتی آن‌ها را خارج کرد و بعد از تمیز کردن سرجایشان گذاشت. بنابراین کسانی که از دندان‌های مصنوعی متحرک استفاده می‌کنند باید توجه داشته باشند که علاوه بر بهداشت دهان و دندان‌های طبیعی، دندان‌های مصنوعی نیز به محافظت و در امان ماندن از باکتری‌ها نیازمند هستند.

دندان مصنوعی

برداشتن دندان‌های مصنوعی در چه وقتی انجام می‌شود؟

برای اغلب بیماران،‌ برداشتن دندان مصنوعی هنگام خواب باعث خواب بهترشان می‌شود. هم چنین هنگام حمام کردن می‌توانند دندان‌های مصنوعی را از دهان خارج کرده و آن‌ها را داخل آب یا یک محلول تمیزکننده قرار بدهند. نکته حائز اهمیت آن است که که جنس دندان مصنوعی از ماده‌ای است که در خارج دهان باید حتماً در محیط مرطوب (داخل آب ترجیحا) باشد در غیر این صورت دندان مصنوعی تغییر شکل خواهد داد. در کل به دلیل فشار مداومی که دندان‌های مصنوعی بر لثه ها وارد می‌آورند خوب است هر چند ساعت یک بار دندان‌ها را از دهان بیرون آورد و در محلول نگه دارنده‌اش گذاشت تا لثه‌ها استراحت کنند.

دندان مصنوعی در آب

محافظت از دندان مصنوعی برای چیست؟

به دلیل این که پروتزها را مشابه دندان‌های واقعی و طبیعی ما می‌سازند می‌توان گفت مواد مخرب این دندان‌ها هم تا حدود زیادی مشترک می‌شود. به علاوه آن که اگر چه با داشتن دندان مصنوعی دیگر دندانی از خود فرد در دهانش نیست اما میکروب‌ها می‌توانند به لثه و اعصاب لثه‌ای او آسیب بزنند و عفونت‌های مختلفی در دهان ایجاد نمایند. پس حفاظت از دندان‌های مصنوعی هم برای فرد ضروری است.

اما راه‌های حفاظت از دندان مصنوعی کدام‌اند؟

همان‌طور که گفتیم دندان‌های مصنوعی دقیقا اندازه دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت و محافظت دارند. یکی از معمول‌ترین روش‌های نگهداری از دندان‌ها مسواک زدن است. دندان‌های مصنوعی را هم باید مسواک زد. مسواک‌های دندان‌های مصنوعی بسیار متفاوت‌اند از مسواک‌های عادی. مسواک‌های پروتز بسیار خشن‌تر و زبرتر از مسواک‌های معمولی هستند چرا که دندان‌های مصنوعی دیگر حسی را به لثه منتقل نمی‌کنند. برای مسواک زدن دندان مصنوعی باید آن را خارج کرد و در دست نگه داشت و به طور محکمی آن را تمیز کنید و مسواک را به بالا و پایین بکشید.

راه دیگر محافظت استفاده از قرص‌های مخصوصی است که به قرص‌های شست و شوی دندان مصنوعی معروف هستند. این قرص‌ها در تمیز کردن دندان‌های مصنوعی بسیار موثر و کارامد عمل می‌کنند.

قرص شست و شوی دندان مصنوعی چیست؟

یکی از دغدغه‌های سالمندان و کلیه افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، تمیز کردن دندان‌ها مصنوعی بوده است. قرص‌های جرم گیر یا قرص‌های شست و شوی دندان مصنوعی به راحتی می‌توانند مشکل آن‌ها را برطرف کند. این قرص‌های شست و شو اصولا قرص‌های درشتی (دقیقا در سایز قرص‌های جوشان یا ویتامین سی) هستند و در بسته‌های مختلفی شامل 20 عددی تا 40 عددی هستند. این قرص‌ها نه تنها باعث تمیز شدن دندان‌های مصنوعی می‌شوند و آن‌ها را جرم گیری می‌کنند، بلکه میکروب‌ها و میکروارگانیسم‌های مضر دندانی و دهانی را نابود می‌کنند.

شسشو با قرص دندان مصنوعی

انواع قرص‌های شست و شوی دندان مصنوعی

همان‌طور که گفتیم تعداد قرص‌ها در بسته‌های قرص شست و ششو متنوع است و معمولا آن طور که در بازار دیده می‌شود از 20 عدد قرص پیدا می‌شود تا 40 عددی. ولی معروف ترین مدل‌ها در بسته‌های 30 عددی تولید می‌شوند. قرص‌های شست و شوی بو دار هم یافت می‌شود و ترجیحا آن‌ها را تهیه نمایید. بوی خوبی که این قرص‌های شست و شو به دهان و دندان‌ها می‌دهند بسیار مطبوع است و اجازه نمی‌دهد هنگام صحبت کردن در کنار عزیزان تان احساس خجالت و شرمندگی ناشی از بوی بد دهان تان داشته باشید. اسانس بوهای این قرص‌های شست و شو شامل بوهای تند مثل نعنا و اکالیپتوس و… بوهای شیرین و گرم مثل توت فرنگی و لیمو و… می‌شود.

انواع قرص تمیز کننده دندان

روش استفاده از قرص‌های شست و شوی دندان‌های مصنوعی چگونه است؟

برای استفاده از قرص‌های شست و شوی دندان مصنوعی باید یک عدد قرص را داخل یک لیوان 150میلی لیتری با آب ولرم انداخت و صبر کنیم تا قرص خوب حل شود. سپس دندان مصنوعی را داخل آن بگذارید و حدودا 15دقیقه الی 30دقیقه دندان را با آب تمیز شست و شو دهید. این کار را می‌توانید هفته ای سه بار و یا حتی هر روز انجام دهید تا دندان‌های تان همیشه تمیز وخوشبو باشند.

خاصیت دیگر این قرص‌ها سفید کنندگی دندان‌های مصنوعی است. بدون تجزیه بافت دندان‌های مصنوعی این قرص‌ها دندان را سفید می‌کنند و به ظاهر صورت جلوه زیبایی می‌دهند.

دندان مصنوعی و قرص‌های شستشوی آن‌ها، یکی از روش‌های به روز برای افرادی است که از درد دندان و یا نداشتن تعداد و یا همه دندان‌های خود رنج می‌برند. این روش سبب شده تا مشکلات مختلف دهان و دندان و همچنین به دنبال آن بیماری‌های گوارشی بر طرف شده و بسیاری  را از این معزل نجات دهد.

سخن پایانی

در داروخانه آنلاین نسخه اول با ارائه انواع شوینده‌های دندان مصنوعی و ویژگی‌ها و اطلاعات مورد نیاز، شما را در رسیدن به بهداشت دهان و دندان با کیفیت بالا و انتخاب آگاهانه سلامتی راهنمایی می کنیم.

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید