برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

زردی نوزاد؛ علل، علائم، نحوه تشخیص و درمان با مواد طبیعی و مکمل‌ها

زردی نوزادان عارضه‌ای است که از روزهای اولیه تولد آغاز می‌شود. تمام نوزادانی که به دنیا می‌آیند، دچار درجاتی از بالا رفتن سطح بیلی‌روبین خون می‌شوند، اما تنها نیمی از آنها زردی قابل مشاهده پیدا می‌کنند. سیر حرکت زردی در نوزادان معمولا از بالا به پایین است؛ یعنی ابتدا صورت و چشم نوزاد دچار زردی می‌شود و بعد به پوست قفسه سینه، ‌شکم و اندام‌ها کشیده می‌شود. زردی علل زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها، کم کاری آنزیمی در کبد است. در طب سنتی، برای درمان زردی نوزادان، مصرف شیرخشت و ترنجبین توصیه شده است. همچنین مصرف مکمل‌ها و مواد غذایی حاوی ویتامین D، منیزیم و پروبیوتیک‌ها توسط مادر در کاهش زردی نوزادان موثر است. 
زردی نوزادان

زردی نوزاد تازه متولد شده چیست؟

زردی نوزادان بسیار شایع است و هنگامی اتفاق می‌افتد که نوزادان سطح بالایی از بیلی روبین داشته باشند. این ماده رنگی زرد است که در هنگام تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. در نوزادان بزرگ‌تر و بزرگسالان، کبد بیلی روبین را تجزیه و سپس آن را از طریق روده دفع می‌کند. با این حال، کبد هنوز در حال تکامل نوزاد ممکن است به اندازه کافی بالغ نباشد تا بیلی روبین را از بین ببرد.

باید توجه کرد که در بیشتر موارد، زردی نوزاد تازه متولد شده با رشد کبد کودک و شروع تغذیه کودک، خود به خود از بین می‌رود که به عبور بیلی روبین از بدن کمک می‌کند. در بیشتر موارد، زردی طی ۲ تا ۳ هفته از بین می‌رود. زردی که بیش از ۳ هفته ادامه یابد ممکن است علامت یک بیماری زمینه‌ای باشد. علاوه بر این، مقادیر زیاد بیلی روبین می‌تواند کودک را در معرض خطر ناشنوایی، فلج مغزی یا سایر اشکال آسیب مغزی قرار دهد.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که همه نوزادان تازه متولد شده قبل از ترخیص از بیمارستان و همچنین هنگامی که کودک بین ۳ تا ۵ روزه است از نظر درمان زردی مورد معاینه قرار گیرند. لذا با توجه به اهمیت این بیماری ما در این مقاله به بررسی علل این بیماری و علائم آن پرداخته و با معرفی با کیفیت ترین محصولات طبیعی موجود در داروخانه آنلاین نسخه اول به شما در درمان زردی نوزادان یاری می‌رسانیم.

 

علائم زردی نوزاد

 

علت زردی نوزادان چیست؟

نوزادانی که بیشترین خطر ابتلا به زردی را دارند:

۱) نوزادان نارس (نوزادانی که قبل از ۳۷ هفته بارداری متولد شده‌اند)

۲) نوزادانی که به اندازه کافی شیر مادر دریافت نمی‌کنند

۳) نوزادانی که گروه خونی آنها با گروه خونی مادرشان سازگار نیست (نوزادی که گروه خونی آن با مادرش سازگار نیست، در بدنش تجمع آنتی‌بادی‌هایی جمع می‌شوند که می‌توانند سلول‌های قرمز خون آنها را از بین ببرند و باعث افزایش ناگهانی سطح بیلی روبین شوند)

۴) مشکلات کبدی

۵) عفونت

۶) کمبود آنزیم

۷) یک ناهنجاری در گلبول های قرمز کودک

 

علائم زردی نوزاد چیست؟

اولین علامت زردی، زردی پوست و چشم کودک است. زردی ممکن است ظرف ۲ تا ۴ روز پس از تولد شروع شود و ممکن است قبل از پخش شدن به پایین بدن، در صورت شروع شود. سطح بیلی روبین معمولاً بین ۳ تا ۷ روز پس از تولد به اوج خود می‌رسد. اگر انگشتی که به آرامی روی پوست کودک فشار داده شود باعث زرد شدن آن ناحیه از پوست می شود، احتمالاً نشانه زردی است. بیشتر موارد زردی طبیعی است، اما گاهی اوقات زردی می‌تواند یک بیماری پزشکی زمینه‌ای را نشان دهد.

زردی شدید همچنین خطر عبور بیلی روبین به مغز را افزایش می‌دهد که می‌تواند باعث آسیب دائمی مغز شود و لازم است درمان زردی نوزاد جدی گرفته شود. در صورت مشاهده علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

۱) زردی گسترش یابد یا شدیدتر شود.

۲) کودک شما بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد تب کند.

۳) کودک شما تغذیه ضعیفی دارد، بی حال به نظر می‌رسد یا گریه‌های شدید دارد.

4) نوزاد بیش از ۱۰ درصد وزن تولد خود را از دست داده است.

5) زردی به مدت ۳ هفته یا بیشتر ادامه دارد.

 

درمان زردی نوزاد

 

 تشخیص زردی نوزاد چگونه است؟

بیمارستان پس از 24 ساعت پس از زایمان، بیشتر مادران و نوزادان را ترخیص می‌کند. بسیار مهم است که والدین چند روز پس از تولد، نوزادان خود را برای معاینه نزد پزشک ببرند زیرا سطح بیلی روبین بین ۳ تا ۷ روز پس از تولد به اوج خود می‌رسد. یک رنگ زرد مشخص، زردی نوزاد را تأیید می‌کند، اما ممکن است برای تعیین شدت زردی آزمایشات دیگری لازم باشد. نوزادانی که در ۲۴ ساعت اول زندگی خود دچار زردی می شوند، باید بلافاصله میزان بیلی روبین، یا از طریق آزمایش پوست یا آزمایش خون، اندازه‌گیری شود. علاوه بر این، ممکن است آزمایش Coombs برای بررسی افزایش تجزیه سلول‌های قرمز خون انجام شود.

 

زردی نوزادان چگونه درمان می شود؟ (درمان زردی نوزادان با فرآورده‌های طبیعی)

زردی خفیف معمولاً با بالغ شدن کبد کودک به خودی خود برطرف می‌شود. تغذیه مکرر (بین ۸ تا ۱۲ بار در روز) به نوزادان کمک می‌کند تا بیلی روبین را از بدن خود عبور دهند. زردی شدیدتر ممکن است به سایر درمان‌ها نیاز داشته باشد. فتوتراپی یک روش متداول و بسیار موثر در درمان است که با استفاده از نور، بیلی روبین را در بدن کودک شما تجزیه می‌کند.

در این روش، کودک روی تخت مخصوص زیر نور طیف آبی قرار می‌گیرد در حالی که فقط پوشک و عینک محافظ مخصوص دارد. در موارد بسیار شدید، ممکن است انتقال خون ضروری باشد که در آن کودک مقادیر کمی خون از اهدا کننده یا بانک خون دریافت می‌کند. این امر همچنین باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز کودک و کاهش سطح بیلی روبین می‌شود.

 

درمان زردی نوزاد با دستگاه

 

استفاده از فرآورده‌های طبیعی نیز در درمان زردی نوزادان موثر است:

نور خورشید

نزدیک پنجره بنشینید تا کودک با نور خورشید در تماس باشد. نور خورشید یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن زردی نوزاد تازه متولد شده است. صندلی خود را نزدیک پنجره قرار دهید تا کودک هنگام تغذیه یا فقط دراز کشیدن نور طبیعی بگیرد. اگر هوا این اجازه را می‌دهد، به پیاده‌روی بروید و اجازه دهید که آفتاب پوست نوزاد شما را لمس کند (فقط مطمئن شوید که بیش از حد گرم یا دچار آفتاب سوختگی نشود).

مواد غذایی سرشار از ویتامین D

از فرآورده‌های طبیعی درمان زردی نوزادان می‌توان به مواد غذایی سرشار از ویتامین D اشاره کرد. یک مطالعه نشان داد که نوزادان مبتلا به زردی نسبت به گروه غیر زردی میزان ویتامین D بسیار پایینی دارند. مادران باید از  مواد غذایی سرشار از ویتامین D مانند ماهی، کلم بروکلی و اسفناج استفاده کنند. زیرا از طریق شیر این مواد به بدن نوزاد انتقال یافته و باعث تقویت سیستم ایمنی و کبد نوزاد می شود. قرار دادن کودک در یک مکان آفتابی، همچنین به تولید ویتامین D در بدن نوزاد کمک می‌کند.

مصرف مکمل پروبیوتیک

پروبیوتیک از دیگر  مواد طبیعی درمان زردی نوزادان است. نتایج یک متاآنالیز نشان داد که مکمل پروبیوتیک در نوزادان می‌تواند به میزان قابل توجهی سطح بیلی روبین را کاهش دهد. به این منظور می‌توانید میزان مصرف پروبیوتیک خود را بالا ببرید و اجازه دهید کودک مقداری از آن را از طریق شیر مادر دریافت کند یا یک مکمل مخصوص نوزاد را مستقیماً به کودک خود بدهید. در واقع پروبیوتیک‌ها میزان بیلی روبین را کاهش و به بدن کمک می‌کنند تا بیلی روبین اضافی را دفع کند.

میزان مصرف منیزیم خود را افزایش دهید.

بر اساس نتایج مطالعات، زنانی که در دوران بارداری حداقل ۲۵۰ میلی گرم منیزیم مصرف می‌کنند، ۲۰ درصد کاهش بیلی روبین اضافی در نوزادان خود داشته‌اند. لذا در صورت بارداری یا شیردهی، غذاهای سرشار از منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

آرد دانه جو

آرد دانه جو از  دیگر مواد طبیعی درمان زردی نوزادان است. ریختن آرد دانه جو روی پوست کودک و قرار دادن او در معرض نور، زردی را در نوزادان بهبود می‌بخشد. آرد جو به صورت غیر مستقیم موجب کاهش سطح بیلی روبین می‌شود و مانند یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند. این داروی سنتی احتمالاً به خودی خود مؤثر نخواهد بود، اما می‌تواند اثرات نور درمانی را تقویت کند.

شیر خشت

شیرخشت از مهم‌ترین مواد طبیعی درمان زردی نوزادان است. شیر خشت یک ماده زرد رنگ روشن است که در طب سنتی از اهمیت زیادی برخوردار است. شیر خشت حاوی ماده پلی ساکارید و مانیتول است. این مواد میزان جذب مانیتول از دستگاه گوارش را کاهش می‌دهند و در نهایت منجر به اسهال نوزاد می‌شوند. از این طریق نوزاد می‌تواند بیلی روبین اضافی را دفع کند. شیر خشت همچنین در تقویت کبد و کاهش جذب بیلی روبین بسیار موثر است و چنانچه به روش بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد، بسیار موثر خواهد بود. جنبه درمانی آن به صورت علمی نیز به اثبات رسیده است.

 

درمان زردی نوزاد با داروهای گیاهی

 

ترنجبین

یکی دیگر از فرآورده های طبیعی درمان زردی نوزادان ترنجبین است. ترنجبین مسهل است و از طریق پاکسازی روده نوزاد باعث از بین رفتن زردی می‌شود. یک قاشق چایخوری از ترنجبین را در یک استکان آب جوش سرد شده حل کنید و به آرامی در دهان نوزاد بریزید. این کار را به مدت سه روز ادامه دهید.

آب انار

نوشیدن آب انار طبیعی برای مادرانی که نوزادشان مبتلا به زردی دچار است، توصیه می‌شود. آب انار از طریق شیر وارد بدن کودک می‌شود و به بهبود و تقویت کبد او کمک می‌کند. اما به یاد داشته باشید به هیچ وجه نباید آب انار را مستقیم به نوزاد بدهید.

آب جوانه گندم

آب جوانه‌ گندم، نقش بسزایی در بیرون کردن سموم از بدن کودک دارد. اگر کودک با شیر خشک تغذیه می‌شود، می‌توان چند قطره آب جوانه‌ گندم را به آن افزود. اگر کودک توسط شیر مادر تغذیه می‌شود، مادر باید خودش آب جوانه‌ گندم را مصرف کند تا اثر آن از طریق شیر مادر به کودک منتقل شود.

 

آیا می‌توان از زردی نوزاد جلوگیری کرد؟

هیچ راهی واقعی برای جلوگیری از زردی نوزاد وجود ندارد. با این وجود در دوران بارداری می‌توانید گروه خونی خود را آزمایش کنید. پس از تولد، در صورت لزوم، گروه خونی کودک شما آزمایش می‌شود تا احتمال ناسازگاری گروه خونی با مادر مشخص گردد. اگر کودک شما زردی دارد، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید از شدیدتر شدن آن جلوگیری کنید:

۱) اطمینان حاصل کنید که کودک شما از طریق شیر مادر تغذیه کافی دارد. تغذیه کودک با ۸ تا ۱۲ بار در روز در چند روز اول ، کمبود آب در بدن کودک را تضمین می‌کند، که به بیلی روبین کمک می‌کند تا سریع تر از بدن او عبور کند.

۲) اگر به نوزاد خود شیر نمی‌دهید، برای هفته اول هر ۲ تا ۳ ساعت ۱ تا ۲ اونس شیرخشک به کودک بدهید. نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است مقادیر کمتری از شیرخشک مصرف کنند ، همچنین نوزادانی که شیر مادر نیز دریافت می کنند.

 

پیشگیری از زردی نوزاد

 

سخن پایانی

یکی از مشکلات شایعی که برای نوازدان تازه متولد شده ایجاد می‌شود، زردی است. لذا ضروری است کودک خود را با دقت در پنج روز اول زندگی از نظر علائم زردی مانند زردی پوست و چشم کنترل کنید. درمان زردی بسته به شدت بیماری و سن نوزاد انتخاب می‌شود و ضروری است از هرگونه خوددرمانی پرهیز گردد. نور درمانی، دارو درمانی و تعویض خون از راهکارهای درمان این عارضه است. استفاده از داروهای گیاهی نیز یکی از بهترین روش‌ها برای درمان این مشکل است که باید با نظر پزشک انجام شود. ما در سامانه اطلاع رسانی “نسخه اول” ضمن افزایش آگاهی شما نسبت به درمان زردی نوزادان با ‏کمک فرآورده‌های طبیعی به شما برای ‏انتخاب مناسب‌ترین دارو کمک می‌کنیم

 

منابع:

https://www.healthline.com/health/newborn-jaundice

https://www.baby-chick.com/ways-to-help-our-children-build-self-esteem/

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید