برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

ویتامین ب5

ویتامین ب5 از مهم ترین ترکیبات واسطه در فرآیند تولید انرژی است. فقدان این ویتامین مسیر تولید انرژی را به طور کامل مختل می سازد، بنابراین ویتامین ب5 علی‌رغم اینکه در میان ویتامین های گروه ب کمتر شناخته شده است، در سلامت و بقاء انسان اهمیت فراوانی دارد. اسید پانتوتنیک در انواعی از منابع غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز (به ویژه گوشت گاو)، جگر، گوشت مرغ و تخم مرغ وجود دارد. ویتامین ب5 علاوه بر نقش در تولید انرژِی، در متابولیسم اسید های چرب نیز نقش قابل توجهی دارد. وجود گروه های اکسیداتیو برای تجزیه اسید های چرب لازم است. تجزیه این ترکیبات باعث تولید گروه های کوچک پر انرژی می شود که طی سوخت و ساز در بدن به مصرف می رسند. درصورت عدم وجود مقادیر کافی از اسید پانتوتنیک، تجزیه چربی ها با اختلال مواجه می گردد که ممکن است منجر به تجمع چربی اضافی در بدن شود.
ویتامین ب5

ویتامین ب5 یا اسید پانتوتنیک یکی از ویتامین های گروه ب و محلول در آب است. این ویتامین از مهم ترین ترکیبات واسطه در فرآیند تولید انرژی است. فقدان این ویتامین مسیر تولید انرژی را به طور کامل مختل می سازد، بنابراین ویتامین ب5 علی‌رغم اینکه در میان ویتامین های گروه ب کمتر شناخته شده است، در سلامت و بقاء انسان اهمیت فراوانی دارد.

منابع غذایی ویتامین ب5

اسید پانتوتنیک در انواعی از منابع غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز (به ویژه گوشت گاو)، جگر، گوشت مرغ و تخم مرغ وجود دارد. از غنی ترین منابع این ویتامین می توان به غلات کامل اشاره کرد. در غلاتی که تصفیه شدند و پوست و سبوس آن ها گرفته شده است، مقادیر ویتامین ب5 موجود بسیار ناچیز است. قارچ، گوجه فرنگی، گیاهان خانواده کلم مخصوصا کلم بروکلی، سیب زمینی و آووکادو از دیگر منابع قابل ملاحضه اسید پانتوتنیک به شمار می روند.

عملکرد اسید پانتوتنیک در بدن

همانطور که پیش تر اشاره شد، ویتامین ب5 از مهم ترین بخش های چرخه تولید انرژی در بدن است. درواقع پانتوتنیک اسید جزئی از ترکیبی به نام استیل کو آنزیم A است. استیل کوآنزیم A یک ترکیب حاوی گروه های فعال اکسیژن است. این گروه های فعال حامل انرژی هستند. استیل کوآنزیم A با انتقال انرژی به واسطه های موجود در هر مرحله از چرخه تولید انرژی، منجر به تداوم و ادامه این روند می گردد.

ویتامین ب5 علاوه بر نقش در تولید انرژِی، در متابولیسم اسید های چرب نیز نقش قابل توجهی دارد. وجود گروه های اکسیداتیو برای تجزیه اسید های چرب لازم است. تجزیه این ترکیبات باعث تولید گروه های کوچک پر انرژی می شود که طی سوخت و ساز در بدن به مصرف می رسند. درصورت عدم وجود مقادیر کافی از اسید پانتوتنیک، تجزیه چربی ها با اختلال مواجه می گردد که ممکن است منجر به تجمع چربی اضافی در بدن شود.

از دیگر نقش های ویتامین ب5 که با متابولیسم چربی ها در ارتباط است، تنظیم متابولیسم کلسترول است. این ویتامین با نقش در تولید و تجزیه کلسترول، سطوح این ماده را در بدن متعادل نگه می‌دارد. تعادل در سطوح کلسترول از رسوب آن در بافت های مختلف به ویژه دیواره رگ ها و بروز تصلب شراین یا گرفتگی عروق جلوگیری می کند.

دریافت مقادیر کافی ویتامین ب5

مقدار توصیه شده برای دریافت روزانه پانتوتنیک اسید در مردان و زنان از سنین نوجوانی تا بزرگسالی 4-5 میلی گرم در روز است. دریافت این مقدار در صورت مصرف منابع غذایی ذکر شده و به ویژه غلات کامل و فرآورده های حاصل از آن ها به سادگی امکان پذیر است. مصرف مداوم نان های سفید و غلات تصفیه شده، می تواند منجر به کمبود ویتامین ب5 شود. نیاز به این ویتامین در دروه بارداری تا 6 میلی گرم در روز افزایش می یابد. این مقدار برای رشد و تامین انرژی کافی برای جنین ضروری است. بنابراین ویتامین ب5، معمولا در ترکیب مکمل های بارداری به چشم می خورد.

کمبود پانتوتنیک اسید

کمبود این ویتامین فرآیند تولید انرژی و متابولیسم چربی ها را با اختلال جدی مواجه می کند. علائم کمبود اسید پانتوتنیک بافت های مختلف از قبیل: سیستم عصبی، کبد، غده فوق کلیه و … را درگیر می کند. مهم ترین علائم کمبود ویتامین ب5 عبارتند از:

  • سوزش کف پاها (سندروم پا سوزان)
  • اختلال در اعصاب حسی حرکتی
  • بی حسی انگشتان دست و پا
  • خستگی
  • بی خوابی
  • افسردگی
  • کاهش انرژی و احساس ضعف و بی حالی

کمبود ویتامین ب5 در موارد شدید تخریب و آتروفی بافت فوق کلیه، کم خونی شدید و عوارض عصبی برگشت ناپذیر را به نبال دارد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید