برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

ویتامین ب6

ویتامین ب6 به صورت فعال در روند ساخت انتقال دهنده های عصبی نقش دارد. سروتونین، اپی نفرین، نور اپی نفرین، هیستامین و ... از جمله انتقال دهنده های عصبی هستند که در تنظیم سیستم عصبی نقش دارند و برای ساخت به ویتامین ب6 وابسته می باشند. یکی از مواد ضروری در مسیر سنتز و متابولیسم اسید های آمینه و پروتئین ها ویتامین ب6 است. به گونه ای که آنزیم های این مسیر ها بدون وجود ویتامین ب6، فعال نمی شوند. کمبود ویتامین ب6 ممکن است منجر به اختلالات عصبی، پوستی و نقص در سیستم شود. به دنبال کمبود این ویتامین، ساخت انتقال دهنده های عصبی کلیدی کاهش می یابد و از طرفی متابولیسم آمینواسید ها نیز با اختلال مواجه می شود. این موارد منجر به آسیب به مغز و سیستم عصبی و بروز علائمی مانند: افسردگی، گیجی و حتی تشنج می شود.
ویتامین ب6

ویتامین ب6 یا پریدوکسین به عنوان کوآنزیم کلیدی در بسیاری از مسیر های متابولیسمی، به ویژه متابولیسم آمینواسید ها نقش دارد. این ویتامین که یک ویتامین محلول در آب است، دارای 3 فرم فعال است. فرم های فعال ویتامین ب6 در بدن به صورت فسفریله است. روند فعال سازی این ویتامین وابسته به ویتامین های دیگر گروه ب و ماده معدنی روی می باشد.

منابع غذایی

بیشترین مقدار ویتامین ب6 در گوشت، غلات به ویژه گندم، سبزیجات و مغز ها وجود دارد. مقدار جذب ویتامین ب6 از منابع حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ، ماهی و فرآورده های لبنی بالاتر از منابع گیاهی از قبیل: اسفناج، لوبیا و سایر حبوبات است.

عملکرد ویتامین ب6 در بدن

ویتامین ب6 به صورت فعال در روند ساخت انتقال دهنده های عصبی نقش دارد. سروتونین، اپی نفرین، نور اپی نفرین، هیستامین و … از جمله انتقال دهنده های عصبی هستند که در تنظیم سیستم عصبی نقش دارند و برای ساخت به ویتامین ب6 وابسته می باشند.

یکی از مواد ضروری در مسیر سنتز و متابولیسم اسید های آمینه و پروتئین ها ویتامین ب6 است. به گونه ای که آنزیم های این مسیر های متابولیسمی بدون وجود ویتامین ب6، فعال نمی شوند. علاوه بر این ویتامین ب6 در ساخت بخش مهمی از هموگلوبین موجود در گلوبول های قرمز نیز نقش دارد. کاهش سطوح ویتامین ب6 در بدن منجر به کاهش اندازه و کاهش محتوای هموگلوبین گلوبول های قرمز می شود.

ویتامین ب6 در مسیر متابولیسمی لیپید هایی هم چون اسفنگولیپید ها و استروئید ها از جمله کلسترول نیز نقش کلیدی دارد. ال کارنتین که یک پپتید پروتئینی ضروری در بدن محسوب می شود برای ساخت وابسته به ویتامین ب6 است. به طورکلی این ویتامین در روند فعال سازی و متابولیسم سایر ویتامین ها از جمله نیاسین و فولات نیز نقش دارد.

دریافت مقادیر کافی ویتامین ب6

میزان نیاز روزانه به این ویتامین، 200-250 میلی گرم در طول روز است. با افزایش دریافت منابع پروتئینی میزان نیاز به ویتامین ب6 نیز افزایش می یابد. دریافت ناکافی روی منجر به کاهش فعال سازی این ویتامین می شود. بنابراین در شرایط کمبود روی نیز، نیاز به ویتامین ب6  افزایش پیدا می کند.

کمبود ویتامین ب6

کمبود ویتامین ب6 ممکن است منجر به اختلالات عصبی، پوستی و نقص در سیستم ایمنی شود. به دنبال کمبود این ویتامین، ساخت انتقال دهنده های عصبی کلیدی کاهش می یابد و از طرفی متابولیسم آمینواسید ها نیز با اختلال مواجه می شود. این موارد منجر به آسیب به مغز و سیستم عصبی و بروز علائمی مانند: افسردگی، گیجی و حتی تشنج می شود.

رایج ترین علائم کمبود ویتامین ب6 تحریک پذیری عصبی، درماتیت سبوره ای، ضعف، بی خوابی، تضعیف سیستم ایمنی، التهاب پلک ها، التهاب لب ها، زبان و به طور کلی حفره دهانی می باشد. کمبوداین ویتامین در موارد شدید، منجر به صرع و آنمی سیدروبلاستیک  یا نورموکروم نورموسیتیک (آنمی ناشی از کمبود هموگلوبین) می گردد. علائم کمبود ویتامین ب6 در کودکان شدید تر است و عوارض عصبی ناشی از آن حتی ممکن است به بروز صرع منتهی شود.

دوز های 250-500 میلی گرمی از مکمل ویتامین ب6 در درمان آنمی سیدروبلاستیک و رفع تهوع صبحگاهی به ویژه در خانم های باردار  و در دوران قاعدگی کاربرد دارد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید