برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

کلسیم

این ماده معدنی در بسیاری از عملکرد های حیاتی از قبیل، انقباض و انبساط عروق، حرکت عضلات، انتقال پیام های عصبی، ترشح هورمون و تنظیم عملکرد سلول نقش دارد. کلسیم هم چنین در تنظیم عملکرد های سلولی از قبیل: تقسیم و تکثیر سلولی نیز موثر است. وجود کلسیم به شکل یونی برای انقباض عضلات اسکلتی، قلبی و تنفسی ضروری است. تنظیم سطوح کلسیم در این عضلات برای جلوگیری از اختلالات قلبی، عروقی و یا ایست تنفسی اهمیت فراوانی دارد. کمبود کلسیم در شرایط افزایش نیاز به کلسیم مانند دوران بارداری، نوجوانی و سالمندی (به ویژه یائسگی در خانم ها) و یا در اثر کاهش جذب و افزایش دفع آن رخ می دهد. مهم ترین مواردی که منجر به کمبود کلسیم می شوند، کمبود ویتامین دی، مصرف بیش از حد نمک، سوء جذب چربی، مصرف مکمل های پروتئینی و مصرف بیش از حد منابع حاوی فیبر است.
کلسیم

کلسیم

کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن است. 99 درصد از کلسیم بدن در استخوان و دندان ها ذخیره شده است. بنابراین بدن جهت حفظ سطوح کلسیم در خون در مواقع لزوم از کلسیم استخوان ها استفاده می کند. با افزایش سن میزان جذب کلسیم از منابع غذایی کاهش یافته و منجر به کاهش محتوای کلسیم ذخیره در بدن می شود. با افزایش سن، اتلاف کلسیم استخوانی افزایش می یابد. این اتلاف در زنان پس از یائسگی بیشتر از مردان است.

وجود شکل فعال ویتامین دی در روده برای جذب کلسیم اهمیت فراوانی دارد. بنابراین به طور معمول غلظت کلسیم سرمی با غلظت ویتامین دی در خون ارتباط مستقیم دارد.

منابع غذایی حاوی کلسیم

محصولات لبنی به ویژه شیر غنی ترین منابع کلسیم هستند. میزان جذب کلسیم از شیر گاو نیز حدود 30% است که بیشترین مقدار جذب از بین تمامی منابع کلسیم به شمار می رود. سبزیجات دارای برگ سبز تیره مانند کلم، برگ شلغم، برگ خردل، بروکلی، بادام و صدف از دیگر منابع سرشار از کلسیم هستند.

عملکرد کلسیم در بدن

این ماده معدنی در بسیاری از عملکرد های حیاتی از قبیل، انقباض و انبساط عروق، حرکت عضلات، انتقال پیام های عصبی، ترشح هورمون و تنظیم عملکرد سلول نقش دارد. کلسیم هم چنین در تنظیم عملکرد های سلولی از قبیل: تقسیم و تکثیر سلولی نیز موثر است.

وجود کلسیم به شکل یونی برای انقباض عضلات اسکلتی، قلبی و تنفسی ضروری است. تنظیم سطوح کلسیم در این عضلات برای جلوگیری از اختلالات قلبی، عروقی و یا ایست تنفسی اهمیت فراوانی دارد. کم و زیاد شدن غلظت کلسیم انقباض عروقی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. سطوح کلسیم باید همواره در مقادیر متعادل حفظ شود تا از تنگی و انسداد عروق جلوگیری کند. نقش موثر این ماده معدنی در تنظیم فشار خون، ناشی از همین مورد می باشد. از دیگر نقش های اساسی این ریز مغذی، کمک به پلاکت ها برای ایجاد لخته خون و جلوگیری از خون ریزی است.

دریافت مقادیر کافی کلسیم

همان طور که گفته شد در سنین سالمندی به ویژه در خانم ها به دلیل یائسگی، سطوح کلسیم در بدن کاهش چشمگیری می یابد. مصرف مکمل کلسیم در این دوره برای پیشگیری از پوکی استخوان و سایر عوارض مرتبط ضروری است. میزان جذب کلسیم در طول بارداری به خصوص 3 ماهه اول افزایش می یابد. بنابراین میزان نیاز به کلسیم در این دوران به طور معمول تفاوتی با سایر دوره های زندگی ندارد.

کمبود کلسیم

کمبود کلسیم در شرایط افزایش نیاز به کلسیم مانند دوران بارداری، نوجوانی و سالمندی (به ویژه یائسگی در خانم ها) و یا در اثر کاهش جذب و افزایش دفع آن رخ می دهد. مهم ترین مواردی که منجر به کمبود کلسیم می شوند، کمبود ویتامین دی، مصرف بیش از حد نمک، سوء جذب چربی، مصرف مکمل های پروتئینی و مصرف بیش از حد منابع حاوی فیبر است.

از مهم ترین علائم کمبود کلسیم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • خارش، سوزش یا سوزن سوزن شدن اطراف لب، زبان، انگشتان و پا ها
  • اسپاسم یا گرفتگی های عضلانی شدید
  • تغییر فرم عضلات صورت
  • بروز شکستگی های متعدد به ویژه در سالمندان و کودکان

کمبود کلسیم در بروز نرمی و پوکی استخوان، پر فشاری خون و سرطان کولون نقش مهمی دارد.

مکمل های کلسیم

عمده ترین شکل مکمل کلسیم، کربنات کلسیم است. در افراد مبتلا به سوء جذب و مشکلات گوارشی، مکمل سیترات کلسیم تجویز می شود. اسکوربات کلسیم و مالات سیترات کلسیم نیز دسته ای دیگر از مکمل های کلسیم هستند که قدرت جذب بالایی دارند.

مصرف مکمل کلسیم در برخی موارد منجر به بروز نفخ و گاز روده ای می شود. علاوه بر این مصرف طولانی مدت مکمل کلسیم ریسک بروز سنگ کلیه را افزایش می دهد. بهترین روش برای تعدیل عوارض این مکمل، مصرف آن در دو دوز جداگانه در روز است. علاوه بر این مصرف مکمل کلسیم کربنات همراه غذا، میزان جذب آن را افزایش می دهد.

در افراد مبتلا به کمبود کلسیم به ویژه سالمندان، برای بهبود انباشت مکمل کلسیم در استخوان بهتر است، مکمل کلسیم و ویتامین دی به صورت ترکیبی مصرف شود. 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید