برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

گیاهان دارویی مفید برای کاهش اختلالات یائسگی و فرآورده‌های آنها

اختلالات یائسگی نظیر پوکی استخوان، گرگرفتگی، عفونت دستگاه تناسلی، بی‌خوابی و افسردگی مشکلات دوره‌ای از زندگی زنان است که به طور متوسط در 50 ‏سالگی، شروع می‌شود. ‏در طب سنتی برای کاهش عوارض یائسگی، استفاده از گیاهانی مانند پنج انگشت، رازیانه، مریم گلی، سنبل الطیب، گل راعی، ‏سویا، گل مغربی و‌ کوهوش سیاه پبشنهاد می‌شود. امروزه نیز فرآورده‌های طبیعی بسیار مفیدی از این گیاهان برای کاهش علائم یائسگی توسط ‏شرکت‌های داروسازی تولید می‌شود. با توجه با عوارض ناشی از مصرف استروژن‌های شیمیایی و سرطان‌زا ‏بودن آنها، مصرف دارو‌های گیاهی و فیتواستروژن‌ها بسیار توصیه می‌شود.‏
گیاهان دارویی برای یائسگی

یکی از مشکلات و دغدغه‌های هر خانمی در طول زندگی، عادت ماهیانه و یائسگی او است. به دوره پس از دوران قطع شدن قاعدگی در زنان دوران یائسگی گفته می شود. خیلی از خانم‌ها دوست ندارند که این تغییر زندگی برای آنها رخ دهد به همین سبب سعی می‌کنند که با گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی علائم و اختلالات یائسگی را کاهش دهند.

 

دوران یائسگی

 

اختلالات یائسگی چیست؟

یائسگی در دوران زندگی هر خانمی به وجود می‌آید. این اتفاق با توقف کار رحم ایجاد می‌شود به همین سبب خانم‌های زیادی دوست ندارند به سرعت آن را تجربه کنند و از علائم و اختلالات این دوره می‌ترسند. با آمدن یائسگی خانم‌ها متوجه می‌شوند که دیگر قادر به باردار شدن نیستند. این اتفاق بیشتر در اواخر دهه چهارم زندگی آنها و یا اوایل دهه پنجم رخ می‌دهد. این دوران برای هر فردی می‌تواند متغیر باشد. به طور مثال ممکن است برخی از خانم‌ها با علائم شدید و برخی دیگر با علائم معمولی و طبیعی مواجه شوند. مهم‌ترین علائم و اختلالات یائسگی که می‌توان آنها را با گیاهان دارویی کاهش داد، شامل موارد زیر می‌شود:

  • کاهش میل جنسی
  • تعریق زیاد شبانه
  • گر گرفتگی
  • بی خوابی
  • پوکی استخوان
  • درد در مفاصل
  • خشکی واژن
  • افسردگی

به طور معمول این علائم در مدت ۴ سال اول یائسگی برای خانم‌ها رخ می‌دهد. اما برخی از زنان ممکن است سالیان بیشتری با این اختلالات یائسگی درگیر باشند. گفتنی است در دوران یائسگی تنها استخوان‌ها نیستند که ممکن است با مشکل مواجه شوند، دندان و لثه نیز ممکن است در این دوران با مشکل روبرو شود. به همین سبب افراد باید سلامت دهان و دندان خود را نیز حفظ کنند. به خصوص خانم‌هایی که مشکلات قلبی عروقی و یا دیابت دارند، باید بیشتر به این امر توجه کنند.

 

عوارض یائسگی

 

توصیه‌های طب سنتی برای رفع اختلالات یائسگی

همانطور که بیان کردیم دوران یائسگی برای هر خانمی پیش می‌آید و نمی‌توان آن را انکار کرد. برخی از توصیه‌های طب سنتی ما برای کاهش علائم یائسگی به شرح زیر است:

مالیدن روغن به بدن

یکی از عوارض مهم دوران یائسگی، گرگرفتگی بدن است. متخصصان طب سنتی معتقدند این اتفاق به دلیل بسته شدن منافذ پوست اتفاق می‌افتد به همین سبب بیان می‌کنند که مالیدن روغن به بدن می‌توان این منافذ را باز کند. برای این کار بهتر است روغن را بعد از حمام گرفتن و زمانی که هنوز بدنتان کاملا خشک نیست به بدن خود ماساژ دهید. این کار بهتر است به مدت ۵ دقیقه طول بکشد تا روغن کاملا جذب بدن شود. متخصصان بیان می‌کنند که با این کار حرارت موجود در بدن از طریق روغن خارج می‌شود و بدن دیگر حالت گرگرفتگی نخواهد داشت. روغن بادام شیرین توسط متخصصان طب سنتی توصیه شده است زیرا این روغن با تمام مزاج‌ها هماهنگی دارد.

خواب

از دیگر موارد مهم در دوران یائسگی، میزان خواب است. خواب باید به میزان معتدل باشد. کم بودن و یا زیاد بودن آن می‌تواند علائم را افزایش دهد. خواب زیاد باعث سردی و کاهش متابولیسم می‌شود و خواب کم باعث افزایش خشکی می‌گردد.

رژیم غذایی درست

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل برای داشتن علائم شدید یا طبیعی در دوران یائسگی، رژیم غذایی افراد است. متخصصان طب سنتی بیان می‌کنند که رژیم غذایی افراد حتما باید با مزاجشان هماهنگی داشته باشد. به طور مثال افرادی که مزاج سرد دارند باید مصرف سبزیجات را کاهش دهند و افرادی که مزاج گرمی دارند نیز باید مصرف گرمیجات مانند ادویه‌ها، فلفل و … را کاهش دهند. همچنین افرادی که متابولیسم و انرژی پایینی دارند باید انجیر، حریره بادام و به طور کلی مواد غذایی مقوی را به میزان بیشتری مصرف کنند.

ورزش

ورزش نیز می‌تواند علائم و اختلالات یائسگی را کاهش دهد. افرادی که به طور مداوم ورزش می‌کنند کمتر دچار علائم شدید این دوران می‌شوند. زیرا بدن با ورزش کردن عرق می‌کند و باعث می‌شود حرارت زیادی بدن خارج گردد و دچار گرگرفتگی نشوند. ورزش باعث باز شدن منافذ پوست آنها نیز می‌شود.

بادکش‌گذاری

یکی دیگر توصیه‌های متخصصان طب سنتی برای کاهش علائم و دیرتر رسیدن به زمان یائسگی، بادکش‌گذاری در قسمت‌های تخمدان‌ها مثل کشاله ران، زیر شکم، لگن راست و چپ است. این کار باید با مشورت با متخصصان طب سنتی صورت گیرد. این عمل می‌تواند هفته‌ای یک الی سه مرتبه انجام پذیرد. در هر دفعه نیز حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باید این عمل انجام شود.

 

بیشتر بدانید: آشنایی با عوارض یائسگی و درمان آنها

 

گیاهان دارویی برای یائسگی

از مهم ترین گیاهان دارویی برای بهبود اختلالات یائسگی و فرآورده‌های آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

گیاهان دارویی برای یائسگی

 

سویا

یکی از مهم ترین گیاهان برای کاهش علائم یائسگی سویا و فرآورده‌های سویا می‌باشد. این ترکیبات حاوی فیتواستروژن هستند که می‌تواند به سلامت استخوان‌ها کمک کند. علاوه بر آن فرآورده‌های سویا خاصیت شبه استروژنی دارند به همین سبب مصرف آنها می‌تواند علائم دوران یائسگی را کاهش دهد. پنیر سویا از مهم‌ترین فرآورده‌های سویا و فرآورده‌های طبیعی برای یائسگی است.

گل راعی

گل راعی یا علف چای در بهبود افسردگی، کاهش خستگی و عصبانیت بسیار موثر است. با مطالعات فراوان روی این گل، ثابت شده است که فرآورده‌های طبیعی این گیاه می‌تواند یکی از بهترین محصولات برای کاهش علائم یائسگی به شمار آید. از مهم ترین اثرات این گل می توان به درمان اختلالات خواب، درمان افسردگی، درمان گرگرفتگی و … اشاره کرد. تمام این موارد در دوران یائسگی ایجاد می‌شود در نتیجه گل راعی برای این دوران بسیار مناسب است. در نظر داشته باشید که این گیاه نباید با داروهای ضد افسردگی دیگر استفاده شود.

گیاه توت مار

توت مار یا كوهوش سياه گیاهی با نام علمی Actaea racemosa است. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه است. ریشه کوهوش سیاه می‌تواند موجب درمان و از بین رفتن علائم يائسگی، گرگرفتگی، PMS (سندروم پیش از قاعدگی)، خشکی واژن، کهیر و افسردگی شود. این گیاه منبع غنی از ترکیباتی است که می‌تواند برای بیماری‌های زنانه بسیار موثر باشد. به طور مثال این گیاه شگفت‌انگیز اثر استروژنی بالایی دارد به همین سبب می‌تواند علائم دوران یائسگی مانند گرگرفتگی را کاهش دهد. از دیگر اثرات این گیاه دارویی می‌توان به تسکین مشکلات عروقی خانم‌هایی که سرطان سینه دارند، اشاره کرد.

سنبل الطیب

به وجود آمدن مشکلات مربوط به خواب در دوران یائسگی به میزان زیادی دیده می‌شود. برای درمان و کاهش آن می‌توان از گیاه سنبل الطیب استفاده کرد. این گیاه مسکن و آرامبخش قوی است که می‌تواند اختلالات خواب را رفع کند. همچنین سنبل الطیب می‌تواند در درمان گرگرفتگی یائسگی موثر باشد. کاهش شدت و تکرار گرگرفتگی، صرفا به دلیل فیتواستروژن موجود در این گیاه است که می‌تواند به زنانی که از گرگرفتگی رنج می‌برند، توصیه شود.

پنج انگشت

این گیاه یکی از قدیمی‌ترین و کاربردی‌ترین گیاهان دارویی برای کاهش علائم دوران یائسگی است. میوه‌های این گیاه برای درمان افسردگی، قاعدگی‌های نامنظم، حساسیت‌های نوک پستان، خونریزی شدید و … استفاده می‌شود. همچنین گیاه پنج انگشت به علت خواص فیتواستروژنیک قادر است گر گرفتگی، احتباس مایعات، افسردگی و دیگر علائم یائسگی را بهبود بخشد.

رازیانه

از آنجایی که گیاه رازیانه حاوی مقدار قابل توجهی پتاسیم، آهن، فسفر، منیزیم، ویتامین A، منیزیم، ویتامین C و کربوهیدارت است، در رفع گُر گرفتگی، کاهش میزان کم‌ خونی و افزایش استحکام استخوان‌ها و مفاصل بسیار موثر می‌باشد. علاوه بر این زنان در این دوران به دلیل کاهش ترشح هورمون‌ استروژن دچار علائمی نظیر خارش و خشکی واژن و گرگرفتگی در بدن می‌شوند، همچنین ممکن است به دلیل خشکی واژن هنگام رابطه جنسی درد احساس کنند یا دچار اختلال در عملکرد جنسی شوند. در چنین شرایطی مصرف رازیانه می‌تواند این علائم را کاهش دهد و کیفیت زندگی زنان یائسه را بالا ببرد.

شبدر قرمز

از دیگر گیاهان دارویی برای یائسگی، می‌توان به شبدر قرمز اشاره کرد. این گیاه میزان کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد و برای دوران یائسگی مفید است. شبدر قرمز حاوی موادی به نام ایزوفلاون‌ها است و محققان بر این باورند که ان ترکیبات می‌توانند موجب کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه شوند. از دیگر علائم یائسگی که شبدر قرمز موجب کاهش آن‌ها می‌شود می‌توان به مواردی مانند افسردگی، اضطراب و خشکی واژن  اشاره کرد.این گیاه همچنین می توان اثرات مثبتی بر روی سلول های واژن خانم ها داشته باشد.

کاوا

مشتقات این گیاه و عصاره آن می‌تواند برای دوران یائسگی مفید باشد. این گیاه اضطراب و دردهای این دوران را کاهش می‌دهد. نتایج یک پژوهش نشان داد که مصرف عصاره‌ کاوا در ترکیب با هورمون‌تراپی می‌تواند به کاهش و تسکین مشکلات اضطرابی ناشی از یائسگی کمک کند.

مریم گلی

گیاه مریم گلی خواص منحصر بفردی برای خانم‌ها دارد.برگ‌های این گیاه برای کاهش گرگرفتگی، تعریق شبانه و تعریق بیش‌ازحد مرتبط با یائسگی مفید هستند. در واقع مریم گلی سبب تولید فیتو-استروژن می‌شود. فیتواستروژن همان استروژن‌های گیاهی است که می‌تواند مانع افت شدید استروژن در خانم‌ها شود و در نتیجه حالت گرگرفتگی را کاهش می‌دهد. همچنین این گیاه در برطرف شدن ترشحات زنانه موثر است و دم کرده آن برای کاهش درد دوران قاعدگی و رفع بی نظمیهای قاعدگی بسیار مفید می‌باشد. استفاده از این گیاه به تصفیه خون کمک کرده و از بروز کم خونی‌‌های شایع در زنان پیشگیری می‌کند.

گل مغربی

پژوهش‌ها بر روی این گیاه نشان داده است استفاده از گل مغربی در کاهش گرگرفتگی زنان مؤثر بوده و می‌تواند به عنوان یک درمان مکمل و یا جایگزین هورمونی در بهبود علائم یائسگی در زنان استفاده شود. همچنین استفاده از روغن گل مغربی به دلیل داشتن چربی اشباه نشده فراوان به فرآیند از بین رفتن پوکی استخوان که از عوارض شایع و مهم‌ترین اختلالات یائسگی است، کمک می‌کند.

 

اختلالات یائسگی

 

معرفی داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی برای یائسگی

شرکت های دارو سازی زیادی اقدام به تولید و ساخت فرآورده های طبیعی برای یائسگی کرده‌اند. زیرا افراد نگرانی‌های زیادی در مورد خطرات مصرف داروهای هورمونی و استفاده از روش‌های دیگر کاهش علائم دوران یائسگی دارند. داروهای گیاهی فاقد هرگونه اثر استروژنی به بافت های رحم و پستان هستند به همین سبب می‌توان بدون دلواپسی آنها را مصرف کرد. همچنین این داروهای گیاهی و فرآورده‌های آنها می‌توانند علائم دوران یائسگی را کاهش دهند.

قرص آگنوگل گل دارو

 این فرآورده که حاوی گیاه پنج انگشت است به علت خواص فیتواستروژنیک قادر است گر گرفتگی، احتباس مایعات، افسردگی و دیگر علائم یائسگی را بهبود بخشد.

قرص سیمی فوگل گل دارو

 این دارو حاوی گیاه بلاک کوهش می‌باشد. این گیاه گرگرفتگی را کاهش می‌دهد. همچنین دارای اثر ملایم بر روی واژن است و از خشکی واژن پیش‌گیری می‌کند. همچنین بلاک کوهش جهت تخفیف اختلالات خلقی و بی‌خوابی موثر می‌باشد.

قرص سویاگل گل دارو

این محصول با برخورداری از ایزوفلاون سویا تأثیر خیلی خوبی در بهبود نشانه‌های یائسگی مثل گرگرفتگی و تعریق شبانه دارد. مصرف این قرص همچنین به تنظیم تعادل هورمونی و سلامت استخوان‌ها کمک می‌نماید.

کپسول منوهلپ باریج

این کپسول با برخورداری از عصاره بلک کوهوش، بابا آدم، پنج انگشت، سیب زمینی شیرین و سویا می‌تواند به درمان نشانه‌های یائسگی مثل تعریق شبانه و گرگرفتگی کمک کند.

قرص منوروز رزاویت

این قرص حاوی ایزوفلاون سویا، ویتامین‌های ب1، ب2، ب6 و ب12، فولیک اسید و بیوتین است و در کاستن نشانه‌های یائسگی در خانم‌ها موثر می‌باشد.

کپسول سویگان گیاه اسانس

این فرآورده طبیعی اثر قابل توجهی در پیشگیری از پوکی استخوان دارد و مصرف آن موجب بهبود علائم یائسگی می‌گردد. همچنین استفاده از این کپسول در پیشگیری از سرطان سینه و پروستات، مشکلات گوارشی و بیماری‌های قلبی و عروقی، موثر است.

قرص فمودین دینه

این محصول یک فراورده کاملا طبیعی و گیاهی بوده، حاوی مواد موثره میوه گیاه پنج انگشت (ویتکس) است.  این قرص با اعمال تاثیر دارویی خود از طریق کاهش ترشح پرولاکتین از هیپوفیز برای رفع بی نظمی‌های قاعدگی، تسکین دردهای قاعدگی و بهبود عوارض یائسگی از جمله مشکلات خواب و گرگرفتگی موثر است.

قرص سالویگل گل دارو

این محصول گیاهی حاوی عصاره خشک سرشاخه‌های جوان گیاه مریم گلی است و مصرف آن به کاهش میزان ترشح عرق در بدن در شرایط مختلف از جمله دوران یائسگی کمک می‌کند.

کپسول ای پی اُ باریج اسانس

این فرآورده طبیعی حاوی روغن گل مغربی است. برای درمان کمکی در نوروپاتی دیابتی، آرتریت روماتوئید، سندرم پیش از قاعدگی، درمان اختلال نعوظ ناشی از دیابت و اختلالات میکرووسکولار دیابت، گرگرفتگی دوران یائسگی، زوال عقل، تصحیح جریان خون اعصاب و درماتیت اتوپیک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سخن پایانی

یائسگی در بیشتر زنان با علائم ناراحت کننده‌ای به ویژه در چند سال اول همراه است، ولی با استفاده از برخی داروها، مکمل‌ها و تغییر شیوه زندگی می‌توان علائم و شکایات را تسکین داد. ما در سامانه اطلاع رسانی “نسخه اول” ضمن افزایش آگاهی شما نسبت به درمان اختلالات یائسگی با کمک ‏‏‏فرآورده‌های طبیعی و مکمل‌ها، با مقایسه فرآورده‌های موجود در بازار، به شما برای ‏انتخاب آگاهانه ‏محصول مناسب کمک می‌کنیم‏.‏

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید