خرید انواع عطر و ادکلن

به طور کلی می توان گفت که مردم از انواع عطر و ادکلن به دلایل مختلفی استفاده می کنند. برخی برای داشتن بویی خوش، برخی برای تاثیرگذاری بر روی سایرین، برخی به دلیل علاقه ی شخصی به این اکسسوری و برخی نیز به دلیل احساس خوبی که بوی مطبوع در ذهنشان ایجاد می کنند از آنها استفاده می کنند. به هر حال این اکسسوری قیمت پایینی ندارد و می توان گفت یک کالای لوکس محسوب می شود. همچنین خرید بدون آگاهی می تواند شما را در دام محصولات تقلبی  بیاندازد. پس بهتر است تا قبل از اینکه پول خود را صرف این نوع محصولات بکنید مطالبی چند درباره ی انواع عطر و ادکلن بدانید تا در هنگام خرید آگاه باشید.

به احتمال زیاد انتخاب یک عطر خوشبو و مناسب از بین انواع عطر و ادکلن بسیار سخت خواهد بود. در واقع وقتی به عطر فروشی می رویم و با انواع متفاوتی از آن ها روبرو می شویم، گیج شده و احساس می کنیم که انتخاب بسیار سخت است. می توان گفت که تنوع عطر و ادکلن نامحدود و غیر قابل شمارش است. نه تنها برند های مختلف عطر های متفاوتی تولید کرده اند بلکه با ترکیب هر رایحه ای تنوع بسیار زیادی به وجود آورده اند. همچنین انواع عطر و ادکلن با غلظت های مختلف موجود هستند، که اصطلاحا به آن ها عطرهایی با بوهایی قوی و یا ضعیف می گوییم. اگر غلظت عطر بیشتر باشد روغن آن بیشتر از میزان الکل است. و همین موضوع باعث قوی تر شدن رایحه میشود. اگر غلظت کمتر باشد درصد الکل بالاتر رفته و رایحه سبک تر می شود. بنابراین عطر ها بر اساس غلظت آن ها به ۵ دسته تقسیم می شوند.

پرفیوم

پرفیوم خالص و یا  extrait de perfume بالاترین غلظت را در بین تمامی انواع عطر و ادکلن داراست. معمولا غلظت پرفیوم ها یعنی میزان روغن در آن ها بین ۱۵ تا ۴۰ در صد است اما اغلب  آن ها در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد غلیظ هستند. معمولا به دلیل غلظت بالایی که دارند میزان ماندگاری آن ها نیز بسیار زیاد است و معمولا بین شش تا هشت ساعت رائحه ی خود را پخش می کنند. به طور میانگین پرفیوم ها گرانترین ها در بازار عطر محسوب می شوند. افرادی که پوست حساسی دارند پوستشان به الکل واکنش نشان می دهد بهتر است تا از پرفیوم ها استفاده کنند. چرا که میزان الکل در این ها حداقل ممکن است و از خشک شدن پوست تا حد زیادی جلوگیری می کنند.

ادو پرفیوم

بعد از پرفیوم ها، ادو پرفیوم ها یا EDP بیشترین میزان غلظت را در میان انواع عطر و ادکلن دارند. معمولا غلظت آن ها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. به طور میانگین ادو پرفیوم ها بین ۴ تا ۵ ساعت ماندگاری دارند. به دلیل غلظت  پایین تر نسبت به پرفیوم ها از قیمت پایین تری نیز برخوردارند و میزان الکل به کار رفته در آن ها نیز بیشتر است. در میان انواع عطر و ادکلن، ادو پرفیوم ها برای استفاده روزانه و افرادی که نسبت به الکل پوست نسبتا حساسی دارند پیشنهاد می شوند.

ادو تویلت

در میان انواع عطر و ادکلن، ادو تویلت ها غلظتی بین ۵ تا ۱۵ درصد دارند. قیمت بسیار ارزان تری نسبت به پرفیوم ها و ادو پرفیوم ها دارند و بنابراین یکی از رایج ترین عطر های مورد استفاده هستند. معمولا ماندگاری بین دو تا سه ساعت دارند. بنابراین اگر قرار کاری شما بیش از این طول نخواهد کشید انتخاب مناسبی خواهند بود. بر طبق یک باور عمومی بهتر است تا از ادوپرفیوم در طول شب و از ادو تویلت در طول روز استفاده کنید. کلمه ی ادو تویلت از کلمه ای فرانسوی منشا می گیرد که به معنی آماده شدن است.

ادکلن

در میان انواع عطرهای بالا، ادکلن از میزان غلظت بسیار کمتری برخوردار است. معمولا غلظت ادکلن ها بین ۲ تا ۴ درصد است و غلظت الکل در آن ها بسیار بالاست. قیمت بسیار پایین تری دارند و میزان ماندگاری آن ها معمولا تا ۲ ساعت است. اما مزیت آنها طراحی بی نظیر بسته بندی شان است. ادکلن ها با توجه به قیمتشان بهترین انتخاب برای هدیه هستند و ظرافت طراحی آن ها این موضوع را پر رنگ تر می کند.

اوفرش

در میان انواع عطر و ادکلن، او فرش ها بسیار شبیه به ادکلن ها هستند و ماندگاری حدودا دو ساعته دارند. میزان غلظت آن ها بسیار اندک و بین ۱ تا ۳ درصد است. تفاوت اساسی او فرش ها با سایر انواع عطر و ادکلن در این است که این مدل میزان زیادی الکل ندارد و بیشتر بر پایه ی آب تولید می شود.

پس از اینکه از بین انواع عطر و ادکلن، محصول مورد نیاز و سلیقه خود را یافتید حال نوبت به انتخاب رایحه مناسب خواهد رسید و همان طور که می دانید عطر های بانوان و آقایان رایحه های متفاوتی دارند. پس در هنگام خرید حتما این موضوع را مد نظر قرار دهید و به برچسب for women یعنی برای خانم ها و for men یعنی برای آقایان توجه کنید. سپس بین رایحه های مختلف باید انتخاب کنید. در زیر به انواع مختلف رایحه های موجود در بازار می پردازیم و برای هر رایحه مثالی نیز خواهیم آورد.

رایحه های سرد و گرم  در انواع عطر و ادکلن

در میان انواع عطر و ادکلن رایحه های سرد و تلخ معمولا مخصوصا آقایان هستند. و رایحه های شیرین و گرم و همچنین ترش مخصوص بانوان. اما به طور کلی ۵ رایحه ی معتبر در دنیای عطر و ادکلن شناخته شده هستند. در زیر به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

رایحه های شرقی

این رایحه ها در میان انواع عطر و ادکلن حاوی مشک، کهربا، دارچین و عود هستند. و شما در برند های مختلف ترکیبی از همه ی این ها و یا برخی را حس خواهید کرد. معمولا عطرهایی با بوهای قوی و سنگین محسوب می شوند و برای بانوان انتخاب جذابی خواهند بود.

رایحه های زمینی ( چوبی)

از انواع عطر ادویه ها و گیاهان  در این عطر ها استفاده میشود اما بوی غالب در همه ی آن ها بوی چوب است. این عطر ها معمولا بسیار گرم هستند و برای خانم های صمیمی انتخاب مناسبی خواهند بود.

رایحه های شیرین

این رایحه ها معمولا بویی همچون غذاهای شیرین مثل کارامل و میوه های شیرین را دارند. خانم های جوان و نوجوان ها این بو ها را بسیار می پسندند. این بو ها تداعی کننده ی حس سرزندگی، شادابی و همچنین بقا هستند. به طور معمولا همه روزه می توانید از آن ها استفاده کنید و برای استفاده در مدرسه نیز مناسب هستند.

بوی میوه و گل

این عطر ها از ترکیب گل هایی همچون زنبق، رز،بنفشه و یاس و همچنین میوه هایی مثل پرتقال، انبه و سایر میوه هایی که بوی قوی دارند ساخته می شوند.

رایحه ی صابونی

بوی غالب در این عطر ها بوی صابون است. این عطرها احساس شادابی و تمیزی را در شما بیدار می کنند و به شما کمک می کنند تا در روزهای گرم سال احساس سرزندگی داشته باشید.

علاوه بر رایحه های یاد شده در بالا، می توان به بوهایی دیگری که البته جزیی تر هستند نیز اشاره کرد.

بوی گیاهان آبزی ( آکوا سیکس) 

این عطر ها معمولا بوی نمک دریا، هوا و نسیم اقیانوس را دارند و برای شما تداعی کننده ی دریا و اقیانوس و  صدای مرغان دریای در فصل تابستان در کنار ساحل خواهند بود. میتوان گفت که این عطر ها برای مهمانی ها و آخر هفته های سرشار از آرامش بسیار مناسب هستند.

مثال برای آقایان: اکوادو جیو

مثال برای بانوان: لو دلسی

انیمالیک

یک رائحه ی بسیار غنی از خاک و طبیعت و چرم. در گذشته برای تولید این عطر ها از حیوانات استفاده می شده است اما امروزه به صورت مصنوعی تولید میشوند. جذابیت خارق العاده ای را به وجود می آورند و برای شما تداعی کننده ی قدم زدن در جنگل خواهند بود. این عطرها برای قرارهای عاشقانه بسیار مناسب هستند به خصوص اگر در پوشش خود از یک اکسسوری چوبی نیز استفاده کنید. به طور مثال دسته عینک شما می تواند چوبی باشد. و یا می توانید از انگشتر و یا دستبند های چوبی استفاده کنید. همراه شدن چوب و این رائحه دلربایی بی نظیری را فراهم می کند.

مثال برای آقایان : بربری

مثال برای خانم ها : فمن

عطر اصل یا فیک

امرزه خرید انواع پرفیوم ها بسیار سخت شده است. فروشگاه های زیادی ادعا میکنند که محصولاتشان کاملا اورجینال است و هیچ تقلبی در کار نیست. علاوه بر این قیمت عطرها در بازار بسیار بالاست و ممکن است که یک عطر فیک که نه ماندگاری بالایی دارد و نه پخش بوی آن مناسب است را با قیمت بسیار زیادی بخرید و اصطلاحا سرتان کلاه برود. اما باید بدانید که تشخیص یک محصول اصل از یک محصول فیک کار بسیار سختی است. بنابراین بهترین کار این است که ابتدا نوع محصول را مشخص کنید و سپس آن را از فروشگاه و یا سایتی خریداری کنید که به آن کاملا مطمئن هستید. گول تبلیغات را نخورید و با کسی معامله کنید که صداقت را سرلوحه ی خود قرار می دهد و نه منفعت و سود شخصیش را.

“آشنایی با انواع عطر و ادکلن در داروخانه”

فهرست