نسخه اول

خرید پوشک بزرگسالان

شاید بتوان گفت که پوشک بزرگسالان یکی از بهترین کالاهای بهداشتی است که مراقبین و پرستاران را کمی آسوده خاطر می کند. اگر شما نیز تا به حال از پدر و یا مادر سالخورده خود مراقبت کرده اید به خصوص اگر بیمار قادر به بلند شدن از رو تخت نباشد و یا اگر تا به حال سری به سرای سالمندان زده باشید، خواهید دید که کنترل ادرار برای بسیاری از آن ها به خصوص افرادی که به بیماری آلزایمر دچار هستند بسیار دشوار است. بنابراین این پوشک ها شاید محصولی بسیار کارآمد محسوب شوند.

پوشک آقایان و بانوان

برای خرید پوشک بزرگسالان نیازی نیست که نگران جنسیت بیمار خود باشید. پوشک ها طوری تهیه می شوند که به اندازه ی کافی هم برای آقایان و هم برای بانوان راحت باشند. بنابراین تفاوتی بین پوشک آقایان و خانم ها وجود ندارد. اگر پوشک های مختلف را امتحان کرده اید و باز هم مشکلاتی همچون نشتی و یا سفتی پوشک را دارید بهتر است تا از پد های جاذب استفاده کنید. این پد ها داخل پوشک قرار می گیرند و دیگر نیازی به سفت کردن بیش از حد نیست و مشکل نشتی را نیز حل خواهند کرد.

انتخاب مناسب

در هنگام انتخاب یک پوشک بزرگسالان بهتر است تا نکات زیر را در خاطر داشته باشید

یکبار مصرف و یا پایدار

شاید به نظر برسد که پوشک های یکبار مصرف کار را برای مراقب بیمار راحت تر کرده و قابلیت استفاده ساده تری دارند. اما خوب است تا نکات دیگری را نیز در نظر بگیرید. به طور مثال پوشک های یکبار مصرف برای محیط زیست بسیار مضر هستند چرا که قابلیت بازیافت را نداشته و در طبیعت یا محل دپو زباله رها می شوند. همچنین این پوشک ها فقط یک بار قابلیت استفاده دارند پس از نظر اقتصادی اصلا به صرفه نیستند. البته هنگام مراقبت از بیمار شاید راحتی و کم دردسر بودن پوشک در اولویت قرار گیرد. از دیگر مزایای پوشک های یکبار مصرف می توان به تنوع بالای آن ها و قدرت جذب بالا تر نیز اشاره کرد.بنابراین هنگام خرید پوشک بزرگسالان بهتر است تا بودجه، طول مدت درمان و میزان وقت و انرژی مورد نیاز برای تعویض  پوشک را در نظر بگیرید.

قدرت جذب

هرچند تمامی پوشک بزرگسالان برای جذب مقدار زیاد ادرار تولید می شوند اما همه ی آن ها مانند هم عمل نمی کنند. بنابراین قدرت جذب از یک محصول به محصول دیگر متغیر خواهد بود. به طور کلی چهار سطح برای قدرت جذب در نظر گرفته شده است.

سطح ۱: این سطح برای افرادی است که مایعات کمی می نوشند و به طور کلی ادرار کمی تولید می کنند.

سطح ۲: سطح متوسط برای افرادی مناسب است که ادراری معمولی دارند، در واقع نه بسیار زیاد و نه بسیار کم.

سطح ۳: این سطح که سنگین نیز نامیده می شود برای افرادی است که به دلایل مختلف آب زیادی را دفع می کنند. به طور مثال برخی از بیماران داروهایی را مصرف می کنند که آب زیادی باید همراه آن بنوشند و همین موضوع باعث می شود تا ادرار زیادی نیز دفع کنند.

سطح ۴: این سطح که بیشتر برای شب قابل استفاده است بیشترین حد جذب را دارد. اگر فردی بی اختیاری مدفوع نیز داشته باشد بهتر است تا از این نوع پوشک بزرگسالان استفاده کند.

سایز مناسب

یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب پوشک بزرگسالان سایز مناسب است. برای به دست آوردن سایز مناسب بیمار خود دور کمر او را اندازه گیری کنید. بر روی بسته های پوشک سایز کمر نوشته شده است. به آن دقت داشته باشید. شاید برای اولین بار که خرید می کنید سایز را درست انتخاب کنید و بعد از آن همیشه همان محصول را خریداری کنید اما اگر به طور مثال شما از یک برند سایز کوچک را خریداری می کنید بهتر است تا برای خرید از یک برند دیگر به سایز دور کمر دقت کنید. واژه هایی مثل سایز کوچک، سایز متوسط و یا سایز بزرگ همیشه قابل اعتماد نیستند بنابراین اندازه دور کمر بیمار خود را به خاطر داشته باشید.

راحتی

همان طور که در نظر گرفتن قدرت جذب و سایز مناسب برای خرید پوشک بزرگسالان مهم است، راحتی نیز جز اولین فاکتور های مهم در انتخاب است. اگر بیمار شما راحت نباشد علاوه بر بیماری، یک عامل دیگر برای اذیت او فراهم شده است. پس بهتر است تا از چند برند پوشک هایی برای بیمار خود تهیه کنید و امتحان کنید تا ببینید کدام یک راحت ترین است. بیماران معمولا کم صبر، کم حوصله و بهانه گیر میشوند پس اگر پوشک راحت نباشد، مراقب با دردسر های بیشتری از طرف بیمار روبرو خواهد شد.

انواع پوشک

به طور کلی دو مدل برای پوشک بزرگسالان وجود دارد. مدل های شورتی و مدل ها چسبی. مدل های شورتی آنهایی هستند که مانند لباس زیر بیمار باید آن را بپوشد، در هنگام تعویض نیز بیمار خود قادر خواهد بود که بایستد و آن را از پاها خارج کند. این مدل برای بیمارانی که قادر به حرکت هستند بسیار مناسب است. اما مدل های چسبی برای بیمارانی است که قادر به حرکت از روی تخت نبوده و نیاز است تا مراقب آن ها را به پهلو خوابانده و سپس پوشک را زیر آن ها پهن کرده و بعد دوباره آن را به پشت خوابانده و چسب های پوشک را ببندد.

بهترین پوشک بزرگسالان مخصوص شب کدام ها هستند

هرچند نمی توان گفت که یک مدل مخصوص می تواند برای تمامی افراد مناسب باشد اما ویژگی های زیر برای داشتن خوابی راحت و آسوده لازم و ضروری هستند:

  • قدرت جذب
  • راحتی
  • عدم نشتی
  • محافظت از پوست

تمامی این ویژگی ها برای تمامی پوشک های بزرگسالان لازم است، اما برای پوشک هایی که مخصوص شب هستند بسیار حیاتی است. به طوری که اخلال در هر کدام می تواند باعث برهم خوردن خواب، خیس شدن ملحفه و همچنین حساسیت پوستی شود.

قدرت جذب

به طور کلی اگر قدرت جذب پوشک بزرگسالان بالا باشد، یعنی گنجایش جذب ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی لیتر ادرار را داشته باشد، میتوان گفت که این پوشک مخصوص شب است. اگر برای خرید پوشک مخصوص شب به خرید می روید بهتر است تا ظرفیت پوشک را چک کنید. بسیاری از برند ها این ظرفیت را می نویسند. همچنین بسیاری از برند ها فقط روی بسته بندی درج می کنند که محصول مخصوص شب است. اما بهتر است تا قبل از خرید چندین بسته، ظرفیت یکی از محصولات را در طول یک شب چک کنید. اگر رضایت بخش بود میتوانید خرید انبوه کنید.

محافظت از پوست

از آنجایی که بسیاری از افراد پوشک بزرگسالان را در طول شب تعویض نمی کنند و پوشک بین ۸ تا ۱۰ ساعت تعویض نمی شود، قدرت محافظت از پوست در پوشک باید بسیار بالا باشد، در غیر این صورت به طور حتم شما با حساسیت و زخم های پوستی مواجه خواهید شد. مطمئن شوید که پوشکی که خریداری می کنید به سرعت ادرار را جذب خود می کند و آن را در لایه ی زیرین نگه می دارد به طوری که با پوست به طور مستقیم در ارتباط نباشد.

عدم نشتی در پوشک بزرگسالان

زمانی که به دنبال یک پوشک بزرگسالان مخصوص شب هستیم، عدم نشتی در پوشک یکی از مهم ترین مولفه هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد. هرچند ممکن است فکر کنید که اگر قدرت جذب پوشک بالا باشد احتمال نشتی وجود ندارد، اما باید بگوییم که حتی پوشک هایی با بالاترین حد قدرت جذب نیز اگر به درستی بسته نشوند به راحتی ادرار را پس می دهند و ملحفه را خیس می کنند. بنابراین عدم نشتی یک پوشک به دو عامل مهم بستگی دارد. اول نحوه بسته شدن و قرارگیری و دوم قدرت جذب. اگر پوشک طوری ساخته نشده باشد که به راحتی بسته شود و از نشتی جلوگیری کند، با بالاترین قدرت جذب باز هم نشتی خواهد داشت. بنابراین در طراحی پوشک قابلیت انعطاف ،نحوه ی بسته شدن و همچنین لایه های محافظ و جاذب بسیار مهم هستند. اگر پس از بستن پوشک متوجه شدید که کنار کشاله ی ران باز است، مطمئن باشید که ادرار نشت خواهد کرد. همچنین لایه ی اولیه پوشک که ادرار مستقیما روی آن میریزد باید قدرت جذب بالا و سریعی داشته باشد تا اطراف پاها خیس نشده و همچنین ادرار فرصت نشت نداشته باشد.

راحتی

باید گفت اگر پوشک بزرگسالان به اندازه کافی راحت نباشد، بیمار نمی تواند خواب راحتی داشته باشد و در طول شب مرتب بیدار شده و مراقب خود را نیز بیدار می کند. چسب های پوشک نباید بیش از اندازه سفت و یا شل باشند. همچنین پوشک نباید خیلی بزرگ و یا خیلی تنگ انتخاب شود. همه ی این حالت ها میتواند راحتی را از بیمار سلب کند. همچنین اگر پوشک به اندازه ی کافی راحت نباشد، بیماران ممکن است از پوشیدن آن امتناع کنند و این کار مراقب را به مراتب سخت تر خواهد کرد.

سخن آخر

پرستاری از بیماران یکی از سخت ترین کار های دنیاست. و باید گفت که مراقبان و پرستاران از صبورترین افراد بشر هستند. امیدواریم که توضیحات بالا در مورد خرید پوشک بزرگسالان به شما در این زمینه کمک های لازم را بکند و از سختی کارتان کمی بکاهد.

“آشنایی با پوشک بزرگسالان در داروخانه”

فهرست