برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

چگونه تغذیه نوزاد را با مکمل‌های شیر خشک نوزادان، کامل کنید؟

اهمیت استفاده از مکمل‌های شیر خشک نوزادان در این دوره زندگی، بسیار آشکار و واضح است. تقریباً تمام پزشکان متخصص نوزادان و اطفال بر این عقیده هستند که این گروه از کودکان به مکمل‌های غذایی نیاز دارند. اگر به هر دلیلی، نوزاد نتواند از شیر مادر تغذیه کند، ممکن است نیاز داشته باشد که مکمل‌های حاوی شیر خشک یا ترکیبات مشابه را استفاده کند. آنچه مسلم است این که تمام مواد غذایی باید از طریق شیر مادر یا مکمل‌های مغذی تامین شود، بنابراین خرید مکمل‌های شیر خشک نوزادان طبق دستور پزشک ضرورت دارد. در این مقاله با نحوه تغذیه و انتخاب مکمل‌های شیر خشک نوزادان آشنا می‌شوید.
مکمل شیر خشک نوزادان

متخصصان اطفال بر این عقیده هستند در حالی که تغذیه با شیر مادر بسیار ایده‌آل است و در رتبه اول توصیه شده، اما مواردی وجود دارد که استفاده از مکمل‌های شیر خشک نوزادان توصیه می‌شوند؛ چیزی که به عنوان یک غذای کمکی کاربرد دارد. به طور مثال اگر نوزاد نتواند به طور متداول و معمول، افزایش وزن داشته باشد، رشد خوبی در یک بازه زمانی نشان ندهد و یا نتواند از شیر مادر تغذیه کند، احتمالاً به این مکمل‌‌ها نیاز خواهد داشت.

یکی دیگر از مهم‌ترین شرایطی که استفاده از مکمل‌های شیر خشک نوزادان توصیه می‌شود و به شدت سلامت نوزاد را تضمین می‌‌کند، زمانی است که نوزادان دچار زردی شده‌اند. زیرا در این دوره، نیاز به دریافت مکمل‌‌های غذایی علاوه بر شیر مادر در رفع زردی نوزاد ضروری است. همچنین در این میان، برخی از مادران ممکن است قادر به شیر دادن به کودک خود نباشند، در حالی که نوزاد نیاز دارد افزایش وزن داشته باشد؛ در این حالت نیز با تجویز پزشک، مکمل‌های غذایی توصیه می‌شود. این کمبودها ممکن است برای هر فردی رخ دهد، بنابراین این مادران باید پس از تولد نوزاد خود به شدت مراقب این مسائل باشند.

 

اهمیت مصرف مکمل‌های شیر خشک نوزادان 

مکمل‌های شیر خشک نوزادان

 

اهمیت مصرف مکمل‌های شیر خشک نوزادان

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم، مواردی ممکن است پیش بیاید که مصرف مکمل‌های شیر خشک نوزادان را بسیار حیاتی می‌سازد. در برخی موارد، تغذیه با شیر مادر به طور کامل متوقف می‌شود؛ چیزی که ممکن است در شرایط بحرانی، سلامت نوزاد را به خطر بیندازد. در مواردی که مادران، برخی داروهای خاص را مصرف می‌‌کنند یا نوزاد باید به طور کامل در دستگاه نگهداری شود و تغذیه با شیر مادر ممکن نباشد، لازم استفاده از شیر خشک در قالب مکمل‌های غذایی نوزادان استفاده شود.

یکی دیگر از شرایطی که استفاده از شیر خشک نوزادان را توجیه می‌کند، زنان شاغل هستند.  آن دسته از زنان شاغل که در بیرون از خانه کار می‌کنند و ساعتی از روز را در خانه حضور ندارند تا کودک خود را شیر دهند، لزوماً باید از این مکمل‌ها استفاده کنند. در آن زمان که خارج از خانه هستند شیر خشک می‌‌تواند تغذیه نوزاد را تامین کند. البته فراموش نکنید که تغذیه با شیر مادر از نظر عاطفی، تاثیرات مثبت‌تری خواهد داشت.

این که چگونه باید بهترین نمونه شیر خشک را خریداری کنید و چه مقدار در روز به کودک خود از این مکمل‌ها بدهید، طبق دستورالعملی که پزشک به شما می‌گوید، باید انجام دهید. انتخاب و مصرف این مکمل‌ها با توجه به شرایط بدنی مادر، شرایط جسمی کودک، وزن او و نحوه شیر خوردن نوزاد تنظیم می‌شود. برخی از نوزادان به مصرف بیشتری از شیرخشک در روز نیاز دارند و برخی دیگر به صورت مکمل، در کنار شیر مادر باید شیر خشک مصرف کنند.

 

برنامه‌ریزی دقیق برای مصرف مناسب مکمل‌های شیر خشک نوزادان

اگر فکر می‌کنید که نوزاد شما به مکمل‌های شیر خشک نوزادان نیاز دارد باید از مقدار اندک شروع کنید. اگر نمی‌دانید که چگونه و چه مقدار از مکمل‌ها استفاده کنید، طبق دستور پزشک یا با مشورت دکتر داروخانه این کار را انجام دهید.

طبق استانداردهای جهانی، هر کودک در شش ماه اول زندگی خود باید صرفاً از شیر تغذیه کند. شیر مادر در گزینه اول قرار دارد و سپس مکمل‌های شیر خشک نوزادان قرار می‌گیرند. متخصصان و محققان توصیه کرده‌اند حتی اگر مادران از مکمل‌های شیر خشک برای تغذیه نوزادان استفاده می‌کنند، حداقل ۳ تا ۴ هفته کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنند.

اگر تجربه‌ای در تغذیه نوزاد با شیر مادر یا مکمل شیر خشک ندارید، جای نگرانی نیست! برای اینکه روحیه خود را حفظ کنید و از عوارض افسردگی دوران شیردهی پس از بارداری جلوگیری نمایید، بهتر است تمام این مراحل را با نظر پزشک دنبال کنید.

 

اهمیت مصرف مکمل‌های شیر خشک نوزادان 

بهترین مکمل‌های شیر خشک نوزادان

 

بیشتر بخوانید: افزایش شیر مادر با مواد غذایی و فرآورده‌های طبیعی

 

مهم‌ترین مشکلاتی که در مصرف مکمل‌های شیر خشک نوزادان وجود دارد

شروع به مصرف مکمل‌های شیر خشک نوزادان، همیشه هم کار آسان و ساده‌ای نیست. ممکن است یک دوره وجود داشته باشد تا سعی کنید که کودک خود را با این شرایط جدید تغذیه‌ای عادت بدهید. در این قسمت به مهم‌ترین مشکلاتی اشاره می‌کنیم که در طول مصرف مکمل‌ها برای مادران و نوزادان وجود دارد:

۱- نوزاد در خوردن شیر خشک با شیشه شیر، مشکل دارد

به طور قطع، شرایط پستانک شیشه شیر با سینه مادر، بسیار متفاوت است و نوزاد، این تفاوت را احساس می‌کند. به همین دلیل، شاید برای خوردن شیر خشک با شیشه، بسیار با مشکل مواجه باشد. از طرفی دیگر، سر پستانک شیشه از بهترین جنس لاتکس و کاملاً انعطاف‌پذیر طراحی شده با این حال، نوزاد نمی‌تواند آن را به درستی با دهان خود بگیرد.

همچنین ممکن است که کودک به اندازه و مقدار جریان شیر که از سر بطری یا نوک پستانک شیشه خارج می‌شود، عادت نداشته باشد. به این ترتیب ممکن است حجم بیشتری شیر به دهان او بریزد و نتواند کنترل کند. اگر مراقب او نباشید ممکن است نوزاد، خفه شود!!! سعی کنید هنگام تغذیه نوزاد با شیشه شیر، بهترین موقعیت را برای بدن او فراهم کنید تا بتواند در آسودگی بیشتر، تغذیه کند.

۲- کودک بعد از تغذیه با مکمل‌های شیر خشک نوزادان، دچار مشکلات گوارشی یا نفخ می‌شود

این یک حالت غیر معمول نیست که نوزادان پس از شروع مصرف مکمل‌های شیر خشک نوزادان، به طرز مشخصی، واکنش نشان می‌دهند. مشکلات نفخ و گوارش، نمونه‌هایی از متداول‌ترین مشکلاتی است که مادران از آن گله‌مند هستند. اگر از یک شیر خشک استفاده می‌کنید، در صورت مشاهده علائمی در نوزاد خود، بهتر است موارد را با پزشک مختصص نوزادان مطرح کنید.

۳- کودک به هیچ عنوان، پستانک بطری را نمی‌گیرد

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که اکثر مادران از آن هراس دارند این است که نوزاد شما به طور کامل، بطری را نمی‌گیرد. قبل از اینکه بترسید یا نگران شوید، بهتر است چند ترفند را امتحان کنید تا نوزاد مجبور شود شیر بخورد:

  •  برای بیشتر گرسنه شدن نوزاد صبر کنید. اگر نوزاد شما بسیار گرسنه باشد، حتماً مکمل‌های شیر خشک نوزادان را می‌خورد. گرسنگی را چندان طولانی نکنید چون نوزاد را عصبی می‌کند.
  • از همسر خود یا فرد دیگری بخواهید که در تغذیه نوزاد به شما کمک کند.
  •  در یک روز که کودک یا نوزاد شما خلق و خوی بهتری دارد، بطری شیر را به او بدهید.
  • کمی از شیر مادر را روی نوک پستانک بطری بمالید.

 

تغذیه کودک در طول دوره استفاده از مکمل‌های شیر خشک نوزادان

بسیاری از مادرانی که تصمیم می‌گیرند مکمل‌های شیر خشک نوزادان برای نوزاد یا کودک خود تهیه کنند، ترس دارند که فرزندشان در طول مصرف بهترین مکمل‌های غذایی، مواد مغذی کافی را دریافت نکند. اگرچه می‌دانیم که مکمل‌های شیر خشک، هرگز حاوی آنتی‌بادی‌های مشابه شیر مادر نیست، اما این مکمل‌ها همواره توصیه می‌شده‌اند و خطری برای نوزادان ندارند. به شرط آنکه طبق دستور پزشک متخصص تجویز شود؛ چون انواع مختلفی در بازار موجود است. جالب است بدانید که طبق استاندارد جهانی، تمام این مکمل‌ها باید حداقل ۲۹ ماده مغذی مهم را داشته باشند.

 

مکمل‌های شیر خشک نوزادان 

مصرف مکمل‌های شیر خشک نوزادان

 

مهم‌ترین مکمل‌های شیر خشک نوزادان

  1. شیر خشک نوزادان: شیر خشک نوزادان یک مکمل غذایی است که بر اساس فرمول شیر مادر تولید می‌شود. این نوع شیر خشک حاوی مواد غذایی اساسی برای رشد نوزادان است، به عنوان مثال پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین‌ها و مواد معدنی. انواع شیر خشک نوزادان، بسته به سن و نیازهای رشدی نوزاد، ممکن است تغییر کند.
  2. شیر خشک خاص برای نوزادان با مشکلات گوارشی: برخی از نوزادان ممکن است مشکلات گوارشی مانند گاز و کم خوابی داشته باشند. برای این نوع نوزادان، شیر خشک خاصی در دسترس است که حاوی ترکیباتی مانند پروبیوتیک‌ها و فیبر است که ممکن است به بهبود علائم گوارشی کمک کند.
  3. شیر خشک آنتی آلرژیک: برخی از نوزادان ممکن است به مواد خاصی در شیر مادر یا فرمول شیر حساسیت نشان دهند. در این موارد، شیر خشک آنتی آلرژیک ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. این نوع شیر خشک حاوی پروتئین‌های هیدرولیز شده است که کمترین احتمال برای ایجاد حساسیت در نوزادان دارند.

 

بیشتر بدانید: آشنایی با انواع شیرخشک برای نوزادان

 

انتخاب صحیح مکمل‌های شیر خشک نوزادان

اگر در فکر خرید بهترین مکمل‌های شیر خشک نوزادان هستید، شاید می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید این ترکیبات مغذی را انتخاب کنید؟

انتخاب، واقعاً دشوار است. برخی از این شیر خشک‌ها برای چند ماهگی کودکان تهیه شده‌اند و برخی دیگر فقط برای نوزادان تازه متولد شده مناسب است. مادران و پدران همیشه در خرید شیر خشک، با چالش‌هایی مواجه هستند.

اگر می‌دانید یا حتی تصور می کنید کودک شما حساسیت غذایی دارد، باید مکمل‌های شیر خشک نوزادان را خریداری کنید که عوارضی مانند آلرژی پوستی یا تنفسی یا گوارشی را کاهش دهد. همچنین اگر سؤال یا نگرانی خاصی درباره انتخاب بهترین مکمل های نوزادان دارید با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

 

بهترین شیر خشک برای نوزاد

انتخاب صحیح مکمل‌های شیر خشک نوزادان

 

سخن پایانی

مکمل‌های شیر خشک نوزادان عموماً به عنوان جایگزین شیر مادر و با فرمول شیر مادر در تغذیه نوزادان استفاده می‌شوند. این مکمل‌ها شامل ترکیبات غذایی مورد نیاز نوزادان هستند و به آنها کمک می‌کنند تا نیازهای غذایی خود را برطرف کنند. مهم است که قبل از استفاده از هر نوع مکمل شیر خشک، با پزشک یا متخصص تغذیه نوزادان مشورت کنید. آنها می‌توانند بر اساس نیازهای خاص نوزاد شما، به شما راهنمایی کنند و توصیه‌های مناسبی را ارائه دهند.

 

منبع:

https://www.healthline.com/health/baby/supplementing-with-formula

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید