برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

آتل انگشت چیست؟

انگشتان به­ ویژه انگشتان دست، از پرکارترین و فعال­ترین اندام ­های بدن هستند که به­ شکل ارادی بسیاری از فعالیت ­ها و مهارت­ های خود را به لطف وجود آن ها به نمایش می­ گذاریم. همین کارکشیدن از انگشتان موجب­ شده تا در طول زندگی هر فرد، بارها دچار آسیب شوند. در اکثر موارد تا بهبودی کامل و برای استراحت عضلات و مفاصل انگشتان، از آتل انگشتی استفاده می­ شود.ما در این مقاله به صورت مختصر و کاربردی در مورد انواع عارضه های وارد بر مفاصل انگشتان دست و آتل های مورد استفاده برای بهبودی آن ها می پردازیم. ما در سامانه اطلاع رسانی آنلاین سلامت نسخه اول می کوشیم با هدف ارتقای سطح سواد سلامت جامعه در داشتن انتخاب آگاهانه سلامتی همراه شما باشیم.
آتل انگشتی

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • آتل انگشتی یا آتل انگشت چیست؟

  • چه موقع از آتل انگشت استفاده کنیم؟

  • آتل انگشتی برای عارضه انگشت ماشه ­ای

  • آتل انگشتی برای عارضه وارد بر مفاصل انتهایی و میانی انگشت شست

  • کاربرد آتل انگشتی در بهبود انحراف مفصل متاکارپوفالانژیال

  • آتل انگشتی برای رفع فلکشن یا خم شدگی انگشت

  • استفاده از آتل انگشتی در کاهش ناپایداری جانبی انگشتان

  • نقش آتل انگشتی در بهبود هایپر اکستنشن انگشتان

 

آتل و بریس انگشتی

آتل انگشتی یا آتل انگشت چیست؟

آتل انگشتی

همان­ طور که در مقاله معرفی آتل و بریس گفته­ شده آتل ­ها برای ثابت نگه­ داشتن عضلات و استخوان تا سپری­ شدن دوره درمان یا رساندن فرد مصدوم به مراکز درمانی به­ کار می­ روند. آتل انگشت شاید کوچک­ترین آتل و تنها برای ثابت نگه­ داشتن انگشت طراحی شده ­است.  آتل انگشت قابل­ برش به اندازه دلخواه است و در قسمت بیرونی از جنس سخت و در قسمت داخلی(که در تماس با پوست انگشت قرار­دارد) از مواد نرم ساخته ­شده­ است.

چه موقع از آتل انگشت استفاده کنیم؟

عارضه وارد بر انگشت دست

هنگامی­ که بر اثر فشار، ضربه و کشیدگی خارج از تحمل استخوان و مفاصل انگشتان، دست دچار آسیب­ دیدگی و یکی از عارضه ­های موسوم از جمله  انگشت ماشه ­ای، انحراف مفصل متاکارپوفالانژیال، فلکشن و… می­ شود باید از آتل انگشت استفاده کرد. آتل انگشت با ثابت نگه ­داشتن استخوان و مفصل­ های انگشت روند بهبود آن را تسریع می­ کند و درد ناشی از آسیب را کاهش می­ دهد.

آتل انگشتی برای عارضه انگشت ماشه ­ای

آتل انگشتی برای عارضه انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ­ای نام عارضه­ ای است ناشی از التهاب و ضخیم­ شدن تاندون خم­ کننده انگشت که براثر آرتروز ایجاد می ­گردد. قفل­ شدن انگشت و یا حرکات خارج از قاعده از جمله عوارض این آسیب است که درد به همراه دارد. استفاده از آتل انگشتی، انگشت را ثابت نگه می­ دارد و با ممانعت از حرکت مفاصل، روند کاهش التهاب را سرعت می ­بخشد.

آتل انگشتی برای عارضه وارد بر مفاصل انتهایی و میانی انگشت شست

آتل انگشتی و بریس انگشتی برای شست دست

گاهی با یک حرکت ناگهانی یا شدید، مفصل میانی یا انتهایی انگشت شست بیش از زاویه طبیعی دست باز می ­شود و این موجب آسیب جدی به انگشت شست می­ گردد که درد و کاهش قدرت عملکرد انگشت شست را به دنبال دارد. با استفاده از آتل انگشتی، موقعیت انگشت شست به ثبات می ­رسد و این کشش و بازشدگی انگشت که اصطلاحا به آن هایپر­اکستنشن گفته می­ شود، رفع می­ گردد.

کاربرد آتل انگشتی در بهبود انحراف مفصل متاکارپوفالانژیال

 

این عارضه ناشی از اختلال در عملکرد مفصل بین انگشت و کف دست که متاکارپوفالانژیال نام دارد ایجاد می­ گردد. ناپایداری در این مفصل باعث می­ شود انگشتان از مسیر طبیعی خود منحرف شوند یا روی هم حرکت کنند که به دنبال آن انجام بسیاری از فعالیت ­ها با دست، مثل نوشتن با خودکار، تایپ­ کردن و گرفتن اشیاء مختل خواهدشد. آتل انگشت، انگشتان آسیب­ دیده را در کنار هم نگه­ می­ دارد و عملکرد آن­ ها را تا جای امکان بهبود می­ بخشد.

 

آتل انگشتی برای رفع فلکشن یا خمشدگی انگشت

با ایجاد این عارضه که از تبعات ایجاد آرتروز و روماتیسم مفصلی می­ باشد، عدم توانایی فرد در خم کردند انگشتان دست است و فعالیت انگشتان را مختل می­ سازد. با استفاده از آتل انگشت و حتی بریس می­توان تا حد زیادی روند بهبود آن را تسریع کرد یا از پیشرفت بیماری جلوگیری نمود.

 

استفاده از آتل انگشتی در کاهش ناپایداری جانبی انگشتان

آسیب به رباط انگشتان که به واسطه جراحی تعویض مفصل یا آرتروز شدید به وجود می ­آید باعث انحراف انگشتان به مجاور دست می­ گردد که به مفاصل انگشتان و دست فشار وارد آورده و عملکرد انگشتان و دست را هم مختل می ­سازد. به کمک آتل انگشتی و بریس می­ توان تا حد مطلوبی از انحراف انگشتان جلوگیری کرد.

نقش آتل انگشتی در بهبود هایپر اکستنشن انگشتان

نقش آتل انگشتی در بهبود هایپر اکستنشن انگشتان

این عارضه در واقع بازشدن بیش از اندازه انگشتان است که بر اثر آسیب به  مفاصل انگشتان رخ می­ دهد و به دنبال آن عملکرد انگشتان در فشردن و گرفتن اشیاء را مختل می­ سازد.  این عارضه پیش­رونده ­است و باید با استفاده از آتل انگشت و انواع بریس دست، از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

 

 

 

 

سخن آخر

می­ توان گفت عضلات و تاندون­ های انگشتان دست بیشتر از سایر اندام ­ها در معرض آسیب­ دیدگی هستند چراکه ما بسیاری از فعالیت ­های روزانه خود را با دستان و انگشتان دست انجام می­ دهیم. بسیاری اوقات حین انجام فعالیت ­های خطرناک کاری حتی فراموش می ­کنیم ایمنی دستان مان را رعایت کنیم. بنابراین انگشتان به­ مرور زمان و با دوری از حرکات اصلاحی لازم و با تغذیه نا­مناسب به ویژه با کهولت سن دچار آسیب و عارضه می ­شوند. با بهره ­گیری به­ موقع از انواع آتل و بریس مخصوص انگشتان دست می ­توان بهبود عارضه را تضمین کرد یا در شرایط وخیم سرعت پیشرفت آن را کاهش داد. می­ توانید به ­راحتی از داروخانه آنلاین نسخه اول آتل انگشتی قابل برش و شکل­ گیری را درب منزل تهیه فرمایید.

 

آشنایی با آتل انگشت

داروخانه و مجله آنلاین نسخه اول

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید