برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

ویتامین کا

ویتامین کا در فرآیند انعقاد نقش بسیار مهمی دارد، بنابراین مهم ترین علامت کمبود این ویتامین، خون ریزی است. خون ریزی در موارد شدید می‌تواند منجر به آنمی پرنشیوز یا کشنده شود. کمبود این ویتامین در نتیجه عوارضی از قبیل: اختلال در جذب چربی، اختلالات صفراوی، از بین رفتن فلور نرمال روده در اثر مصرف آنتی بیوتیک در موارد غیر ضروری و سایر بیماری‌های گوارشی ایجاد می‌شود. از دیگر اعمال این ویتامین در بدن، نقش ساختاری در پروتئین‌های ویژه‌ای است که در ماتریکس استخوان وجود دارند. این پروتئین‌ها مواد معدنی موجود در ساختار توده استخوانی از قبیل: کلسیم، روی و ... را تثبیت می‌کنند. مهم‌ترین پروتئین ساختاری ماتریکس استخوان، استئوکلسین نام دارد. استئوکلسین یک پروتئین با ساختار ویژه است که با کلسیم پیوند برقرار می کند و منجر به قرارگیری مناسب این ماده معدنی در ساختار توده استخوان می‌شود. علاوه بر این به حفظ و تحکیم ساختار استخوان کمک می‌کند.
ویتامین کا

ویتامین کا یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که برخلاف سایر ویتامین‌های این دسته، درون بدن انسان نیز تولید می‌شود. این ویتامین در روده انسان توسط باکتری‌های همزیست با بدن تولید می شود. این فرم از ویتامین کا، مناکینون نامیده می‎‌شود. فرم دیگر این ویتامین که فیلوکینون نام دارد، در سلول‌های گیاهان ساخته می‌شود.

عملکرد ویتامین کا در بدن

مهم ترین نقش این ویتامین، راه اندازی فرآیند انعقاد خون است. فرآیند انعقاد شامل چندین مرحله است و انتقال از هر مرحله به مرحله دیگر نیازمند وجود واسطه‌های کلیدی است. یکی از مهم‌ترین واسطه‌ها در این مجموعه ویتامین‌ کا است. به طوری که در صورت عدم وجود مقادیر کافی از این ویتامین، روند انقباض به پایان نمی‌رسد.

از دیگر اعمال این ویتامین در بدن، نقش ساختاری در پروتئین‌های ویژه‌ای است که در ماتریکس استخوان وجود دارند. این پروتئین‌ها مواد معدنی موجود در ساختار توده استخوانی از قبیل: کلسیم، روی و … را تثبیت می‌کنند. مهم‌ترین پروتئین ساختاری ماتریکس استخوان، استئوکلسین نام دارد. استئوکلسین یک پروتئین با ساختار ویژه است که با کلسیم پیوند برقرار می کند و منجر به قرارگیری مناسب این ماده معدنی در ساختار توده استخوان می‌شود. علاوه بر این به حفظ و تحکیم ساختار استخوان کمک می‌کند.

ویتامین کا یک ویتامین موثر در عملکرد آنزیم‌ها در بدن است. درواقع با کمک به عملکرد این آنزیم‌ها در تقویت سیستم ایمنی و سایر ارگان‌ها نقش دارد.

منابع غذایی ویتامین کا

به طورکلی سبزیجات برگ سبز تیره شامل: بروکلی، کلم، کاهو، آووکاد و … از مهم‌ترین منابع گیاهی این ویتامین به شمار می‌روند. این منابع حاوی فرم فیلوکینون هستند. روغن‌های گیاهی به ویژه روغن سویا، کانولا و ذرت نیز منابع بسیار غنی فیلوکینون هستند. عللوه بر این موارد چای سبز و جگر نیز از منابع قابل توجه ویتامین کا هستند.

دریافت مقادیر کافی از این ویتامین

مقدار مناکینون تولیدی توسط باکتری‌های موجود در روده باریک بسیار بیشتر از نیاز انسان به این ویتامین است. به دلیل تولید درون زا ویتامین کا در بدن، مقدار مشخص دریافت روزانه برای آن تعیین نشده است. این دریافت این ویتامین از منابع غذایی ایجاد مسمومیت نمی‌کند. با این حال دریافت فرم سنتتیک ویتامین کا که منادیون نامیده می‌شود می تواند ایجاد مسمویت کند. اصلی‌ترین عارضه ناشی از مسمویت با این ویتامین آنمی یا کم خونی همولیتیک است.

کمبود ویتامین کا

همان طور که گفتیم ویتامین کا در فرآیند انعقاد نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین مهم ترین علامت کمبود این ویتامین، خون ریزی است. خون ریزی در موارد شدید می‌تواند منجر به آنمی پرنشیوز یا کشنده شود. کمبود این ویتامین در نتیجه عوارضی از قبیل: اختلال در جذب چربی، اختلالات صفراوی، از بین رفتن فلور نرمال روده در اثر مصرف آنتی بیوتیک در موارد غیر ضروری و سایر بیماری‌های گوارشی ایجاد می‌شود. کمبود این ویتامین هم چنین به دلیل ایجاد اختلال در تثبیت کلسیم در توده استخوانی، منجر به آسیب‌های متعدد به استخوان می‌شود. علاوه بر این کلسیم مازادی که به دلیل کمبود این ویتامین در خون تجمع می‌یابد در دیواره عروق جای می گیرد و عارضه کلسیفیکاسیون آئورتیک را ایجاد می‌کند. بنابراین مکمل درمانی با ویتامین کا در موارد کمبود این ویتامین اهمیت فراوانی دارد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید