برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

کیسه آبگرم و کمپرس آب سرد

گرما و سرما هریک با تاثیراتی که بر بافت ماهیچه می گذارند می توانند تسکین دهنده دردهای موضعی بدن باشند؛ در این مقاله بخش تجهیزات پزشکی مجله نسخه اول به معرفی انواع کیسه آب گرم و کمپرس آب سرد پرداخته شده است .

کیسه آب گرم معمولی

آنچه در این مقاله درمورد کیسه آب گرم و انواع آن می خوانیم:

  • کیسه آب گرم چیست؟
  • مزایای انواع کیسه آب گرم
  • کمپرس آب سرد
  • کیسه آب گرم برقی
  • کیسه های آب گرم با طراحی های خلاقانه و کاربردی
  • پک سرد و گرم
  • کیسه آب گرم پیشرفته

 

کیسه آب گرم چیست؟

کیسه آب گرم در اصل محفظه ای است قابل انعطاف از جنس پلاستیک (PVC) یا پارچه و پلاستیک که می تواند دمای مایع درون خود را حفظ کرده و با نسبت مناسبی آن را به محیط اطراف انتقال دهد. در واقع این وسیله جایگزینی کاربردی و حرفه ای برای گرم کردن یا خنک کردن موضع دردناک  بدن است و اصطلاحا عمل کمپرس گرما یا سرما را انجام می دهد و در شکل های مختلف و ظرفیت های متفاوت تولید می شود؛

نحوه کارکرد

اندازه کیسه آب گرم

گرما ذاتا موجب افزایش گردش خون در بافت ماهیچه می شود و درد را کاهش می دهد به همین دلیل دستگاه های فیزیوتراپی به واسطه برق، مادون قرمز و یا به صورت مکانیکی باعث ایجاد گرما در ماهیچه هدف شده و درد ایجاد شده در آن نقطه را کاهش داده و تحمل آن را راحت تر می کنند. کیسه آب گرم هم به شکلی ساده و بدون دردسرهای موجود در کار با دستگاه های فیزیوتراپی اقدام به گرم نگهداشتن عضلات به شکلی موضعی می کند و می توان گفت در حد مطلوبی اثربخش خواهد بود.

مزایای انواع کیسه آب گرم

کاهش درد با کیسه آب گرم

این وسیله نیز به شکلی ساده تر همین هدف را دنبال می کنند، اغلب بدون نیاز به برق و باتری و هزینه بسیار کمتر از دستگاه های فیزیوتراپی به گرم کردن مقطعی بدن می پردازد.

اسپاسم یا گرفتگی عضلات که متشکل از  انقباضات غیرارادی، ناگهانی، ممتد و معمولا دردناک عضلات است با کمپرس آب سرد یا گرم قابل درمان است، یکی از درمان های  بسیار مفید و کاربردی که می توان در خانه آن را برای رهایی از درد انجام داد، همین بهره گیری از کیسه های آب گرم است.

این کیسه ها می توانند به جای تشک های حرارتی نیز مورد استفاده قرار گیرند و انواع مختلف درد، از جمله اسپاسم زمان قاعدگی را کاهش دهند.

سایزهای مختلف کیسه آب گرم

با توجه به قابلیت انعطاف پذیری این وسیله به راحتی بر روی شکم یا کمر قرار می گیرند و تاثیر زیادی بر کاهش درد های این مناطق دارند.

با کیسه آب گرم شما دیگر نگران کوتاهی سیم و یا جابجایی آن نیستید بخاطر این که به راحتی می توانید حتی در رخت خواب نیز از آن استفاده کنید . به خاطر ضخامت کیسه آب گرم شما نگران سوراخ شدن آن هم نباشید، می توانید آن را در داخل ژاکت خود فشار دهید یا حتی بدون هیچ گونه نگرانی روی آن بنشینید کیسه های آب گرم از پلی استر فازی تولید می شوند و هیچ اشعه الکترومغناطیسی را برای ایجاد گرما تولید نمی کنند. بنابراین آن ها طبیعی ترین و بهترین روش برای انتقال گرما هستند .

قرار دادن کیسه آب گرم زیر پتو چند دقیقه قبل از رفتن به رختخواب می تواند احساس گرمای خوبی  را به شما بدهد. شما فقط می توانید آب را گرم کنید و آن را داخل کیسه آب گرم بریزید و در زیر پتوی خود درحال مطالعه و خواب و با تماشای تلویزیون از آن استفاده نمایید.

کیسه آب گرم فانتزی

کیسه آب گرم برای کسانی که بطور مداوم درد مفاصل دارند بسیار مفید است و همچنین برای دردگردن و عضلات گرفته بخصوص برای ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین، به جز در موارد خاص، کسیه آب گرم را می توانیم بدون نگرانی برای تنش عضلانی، درد معده، گرفتگی عضلات و آرتروز استفاده کنیم.

کیسه های آب گرم  کوچکتری نیز در بازار وجود دارد که برای بخش های کوچکتر بدن از آن ها استفاده می شود. آن ها سفتی و درد ماهیچه ها را کاهش می دهند و همچنین می توانند به عنوان کمپرسور سرد برای کاهش تورم استفاده شوند شما می توانید کیسه آب گرم را با فنجان آب پر کنید و آن را در فریزر نگه دارید و از آن جهت کمپرسور سرد استفاده کنید.

کمپرس آب سرد

کیسه آب گرم بعد از یک وعده کامل غذا می تواند به هضم آن کمک کند . بعد از غذا دراز بکشید و کیسه آب گرم راروی شکم خود قرار دهید .

کیسه های آب گرم قدیمی از فلز یا سرامیک ساخته می شدند، امادر ساخت کیسه های آب گرم جدید از پلاستیک و یا رابر(چرم) استفاده می شود که بسیار نرم و انعطاف پذیر و قابل حمل هستند. همچنین کیسه های آب گرم پی وی سی فاقد بو بوده و برای کسانی که به بوی پلاستیک حساس هستند مناسب می باشد. کیسه های بدون درز بخاطر عدم نشتی که دارند مناسب تر اند و طول عمر بالاتری نیز دارند.

کمپرس آب سرد

کمپرس آب سرد

در کنار گرما، گاهی سرد کردن بخش آسیب دیده از میزان درد آن می کاهد، كاربرد سرما بیشتر در موارد ضربات حاد به اندام ها است. بطور مثال در كشیدگی عضلات، رگ به رگ شدن مفاصل و یا كوبیده شدن اندام یا پیچ خوردن مفاصل كه بطور شایعی در حین ورزش و یا فعالیت های تفریحی ایجاد می شود سرد كردن موضع آسیب دیده می تواند بسیار موثر باشد.

سرما (کاملا برعکس گرما) می تواند شدت جریان خون در اندام را آهسته و متابولیسم بافت ها را آهسته كند. این مكانیسم می تواند موجب كاهش تورم بافت و تاخیر و كاهش در میزان آزاد شدن مواد التهاب زا از بافت های آسیب دیده گردد كه هر دو این ها از عوامل مهم ایجاد درد هستند. با هر ساعت، حدود 20 دقیقه سرد کردن موضع آسیب دیده از نوع نام برده، به میزان قابل توجهی درد آن را کارهش داد.

کیسه آب گرم برقی

کیسه آب گرم برقی

امروزه حتی کیسه های آب گرم برقی نیز تولید شده است که برای گرم کردن آب درون آن از برق استفاده می کنند و لازم نیست آب را قبل از انتقال به کیسه به جوش بیاورید و فقط کافیست کیسه را به برق زده و بعد از گذشت 8 تا 10 دقیقه از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید به هیچ عنوان هنگامی که کیسه در شارژ است از آن استفاده نکنید و همچنین برای مدت طولانی آن را در شارژ قرار ندهید و حداکثر بعد از ده دقیقه شارژ آن را از برق خارج نمائید.

مکانیزم کیسه آب گرم برقی

طرز کار این کیسه برقی آب گرم این گونه است که درپوش شارژر را چرخانده و سیم برق را به کیسه وصل کرده و زمانیکه به پریز بزنید، چراغ هشدار قرمز می شود، زمانیکه چراغ خاموش شد سیم برق را کشیده و کیسه آب گرم را استفاده کنید. کیسه آب گرم مخملی مناسب برای از بین بردن و تسکین دردها و ضعف عضلانی در کودکان و بزرگسالان می باشد و یکی از لوازم طبی پرکاربرد می باشد.

کیسه های آب گرم با طراحی های خلاقانه و کاربردی

کیسه آب گرم برای کودکان 

کیسه های آب گرم ویژه کودکان نیز با ظاهری فانتزی، جذاب و بسیار نرم تولید می شوند تا تسکین دهنده دردهای ویژه آن ها، مثل درد بعد از واکسن، کوفتگی ها، دلدرد، کولیک روده و غیره باشند.

کیسه آب گرم خلاقانه

بعضی از انواع کیسه های آب گرم(کمپرس های سرد یا گرم) به شکل موضع مورد نظر ساخته می شوند به عنوان مثال برای استفاده راحت تر و قرارگیری آن دور گردن یا زانو و کمر، به شکل نیم حلقه ای یا کمربندی طراحی می شوند.

کیسه آب گرم روکش دار

انواع کاورها و پوشش های جذاب و نرم نیز برای استفاده راحت تر و امن تر از این وسیله تعبیه شده است، حتی برخی از کیسه های آب گرم ویژه کودکان به شکل عروسکی ساخته می شوند تا برای کودکان خواستنی تر باشند.

پک سرد و گرم 

پک های گرم و سرد برای کاهش درد

بعضی پک های سرد و گرم(PMB) نیز در بازار موجود می باشد که نقشی مشابه کیسه های آب گرم و کمپرس آب سرد ایفا می کنند با این تفاوت که به واسطه موارد شیمیایی غیرسمی درون خود وظیفه سرد یا گرم کردن موضع درد را انجام می دهند و قابل پر و خالی کردن نیستند.

کیسه آب گرم پیشرفته 

کیسه آب گرم پیشرفته

تنها  از کیسه های آب گرم قابلیت قرارگیری مستقیم در ماکروفر دارند که باید قبل از این کار باید از وجود این ویژگی در

آن اطمینان حاصل کرد.

کیسه آب گرم، وسیله ای کاربردی است که وجود آن در هر خانه ای خالی از لطف نیست…

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید