برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

آشنایی با دستگاه های الکتروتراپی

روش های مختلفی برای کاهش درد استخوان، عضلات و ماهیچه ها وجود دارد که اغلب آن ها با گرم کردن بافت، افزایش گردش خون و نهایتا کاهش درد عمل می کنند؛ یکی از روش های ایجاد گرما الکتروتراپی یا استفاده از نیروی الکتریسیته یا برق است که در نگاه اول الکتروتراپی و تصور اتصال الکتریسیته به بدن انسان ترسناک و خطرآفرین به نظر می رسد اما در این مقاله بخش تجهیزات پزشکی مجله نسخه اول با معرفی دستگاه های الکتروتراپی، شما را به شناخت مختصری از نحوه عملکرد و تاثیرات مثبت انواع دستگاه الکتروتراپی بر بدن بیماران می رساند که باعث می شود الکتروتراپی دیگر ترسناک نباشد!
دستگاه الکتروتراپی

دستگاه الکتروتراپی

آنچه در مقاله آشنایی با دستگاه های الکتروتراپی خواهید خواند:
• تعریف الکتروتراپی
• الکتروتراپی و فیزیوتراپی
• انواع دستگاه های الکتروتراپی
• کاربرد هر یک از دستگاه های الکتروتراپی
• لوازم همراه دستگاه های الکتروتراپی

تعریف الکتروتراپی

الکتروتراپی، روشی است که در آن با انتقال امواج الکتریکی به داخل بافت، در آن ایجاد گرما کرده و با افزایش جریان خون در بافت، کاهش درد را به دنبال دارد؛ همچنین افزایش گردش خون در بافت با استفاده از الکتروتراپی موجب جذب بهتر و سریع تر مواد مغذی و داروهای مصرف شده می شود و نهایتا بافت آسیب دیده نیز با سرعت بیشتری ترمیم می یابد؛ فرآیند الکتروتراپی به واسطه قرارگیری الکترودهای مخصوص دستگاه بر سطح پوست و در موضع درد انجام می شود، الکتروتراپی کاملا غیرتهاجمی است و امواج به صورت کنترل شده و ایمن با ایجاد میدان الکتریکی در مرکز بافت هدف به موضع درد نفوذ می کنند؛ در روش الکتروتراپی، گرما درعمق بافت ایجاد می شود و فقط نقطه مورد نظر را تحت تراپی قرار می دهد.

تعریفی از الکتروتراپی

الکتروتراپی و فیزیوتراپی

دستگاه های مختلفی در حوزه الکتروتراپی طراحی و ساخته شده اند که هرکدام در زمینه خاصی از فیزیوتراپی و توانبخشی مورد استفاده قرار می گیرند؛

انواع دستگاه های الکتروتراپی

  • گالوانیک (Galvanic)

  • فارادیک (Faradic)

  • اینترفرنشیال (Inter Frential)

  • تنس (TENS)

  • ولتاژ بالا (HV)

هریک از دستگاه های الکتروتراپی بالا دارای قابلیت  تولید فرکانس های مختلف، جریان و ولتاژ متفاوتی هستند و آن را بر ماهیچه اعمال می کنند درواقع هر کدام ویژه درمان و تسکین درد در شرایط مختلف هستند.

ممکن است یک دستگاه الکتروتراپی از چند ماژول دستگاه الکتروتراپی تشکیل شده باشد و با تغییر تنظیمات بتواند کار چند دستگاه الکتروتراپی مختلف را انجام دهد.

کاربرد هر یک از دستگاه های الکتروتراپی

  • دستگاه الکتروتراپی گالوانیک

دستگاه الکتروتراپی گالوانیک

این نوع الکتروتراپی در اصل به کاربردن جریان گالوانیک است که جریانی در بازه 5/0 الی 5/2 میلی آمپر را شامل می شود و برای تحریک عضلاتی به کار می رود که به قطع شدن اعصاب، نوروپاتی شدید و ضایعات نخاعی دچار شده اند.

  • دستگاه الکتروتراپی فارادیک

الکتروتراپی فارادیک

این روش الکتروتراپی در واقع استفاده از جریان فارادیک است؛ که با اعمال تحریک های لحظه ای بر عضله، مخصوصا عضلاتی که دچار ناتوانی در تاندون ها، عوارض سکته مغزی، نوروپاتی های خفیف تر شده اند به کار گرفته می شود؛ دستگاه الکترورتراپی فارادیک برای  به حرکت واداشتن ماهیچه ها در سالمندان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

  • دستگاه الکتروتراپی اینترفرنشیال

الکتروتراپی اینترفرنشیال

الکتروتراپی اینترفرنشیال شامل به کار گیری فرکانس های بالا به صورت تداخلی در عمق بافت ماهیچه و عضلات می شود؛ در این مود دستگاه الکتروتراپی، فرکانس 2000 هرتزی برای تقویت عمقی عضلات و فرکانس 4000هرتزی برای کاهش  دردها و اسپاسم های عضلانی به کار می روند.

  • دستگاه الکتروتراپی تنس

الکتروتراپی تنس

این نوع الکتروتراپی در واقع با استفاده از جریانی معادل 12  الی 30 میلی آمپر به دو شکل پالسی و معمولی و با فرکانس 50 الی 150 هرتز اقدام به درمان می کند؛ در الکتروتراپی به وسیله دستگاه تنس، با اعمال فرکانس و جریان مورد نظر به عضله دردهای اسپاسمی، عصبی، دردهای ناشی از ورزش های سنگین و عوارض بعد از جراحی را تسکین بخشیده می شود.

  • دستگاه الکتروتراپی ولتاژ بالا

الکتروتراپی ولتاژبالا

این دستگاه الکتروتراپی نیز با اعمال جریان ولتاژ بالای الکتریکی به عضلات هدف سیستم سمپاتیک آن ها را احاطه و بلوکه می کند و با افزایش سرعت گردش خون در ماهیچه آن باعث بهبود زخم های ناشی از دیابت نوع 2، زخم های فشاری و عوارض سرمازدگی در عضله می گردد.

لوازم همراه دستگاه های الکتروتراپی

پراب-لید-الکترود    لید-پراب-الکترود

هر دستگاه الکتروتراپی برای اعمال جریان یا فرکانس به عضله بیمار، دارای الکترود، لید، پد، کابل و منبع تغذیه می باشد.

تعداد لید، پد و کابل های انتقال، بسته به نوع دستگاه و عارضه ایجاد شده متفاوت است.

 

سخن آخر

الکتروتراپی روشی نو، ایمن و غیرتهاجمی برای تسکین درد یا رفع گرفتگی عضلات بدن است. هنگامی که عضلات بدن به واسطه عواملی همچون ضربه خوردن، حرکات سنگین یا ناگهانی ورزشی، کهولت سن و یا حتی جراحی دچار درد یا گرفتگی می شوند پزشک چند جلسه فیزیوتراپی تزویز می کند که شامل استفاده از انواع دستگاه های الکتروتراپی خواهد بود. دستگاه های الکتروتراپی بسته به نوع نیاز بیمار به چند دسته تقسیم می شوند و باید با راهنمایی و توصیه پزشک و توسط کارشناس فیزیوتراپیست به کار گرفته شوند. الکتروتراپی خطری برای بیمار ندارد و دستگاه های الکتروتراپی کاملا ایمن طراحی و ساخته می شود.

 

تیم نسخه اول امیدوار است در مقاله آشنایی با دستگاه های الکتروتراپی اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیز مخاطب قرار داده باشد.

مقالات بیشتر در این زمینه را در صفحه مقالات تجهیرات پزشکی مجله نسخه اول دنبال کنید.

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید