برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

بهترین پستانک ارتودنسی

نوزاد به واسطه عمل مکیدن، به شناخت محیط پیرامون خود می پردازد. مکیدن پستان مادر به کودک و مادر آرامش می بخشد، به همین خاطر بسیاری از کودکان به مکیدن پستانک (پستونک) علاقه دارند و مکیدن پستانک به مراتب بهتر از به دهان بردن انگشتان یا اشیاء اطراف کودک خواهد بود. در این مقاله بخش تجهیزات پزشکی مجله نسخه اول به معرفی بهترین پستانک نوزاد یعنی پستانک ارتودنسی(ارتودنتیک)، ویژگی ها، فواید و عوارض آن می پردازد.
پستانک ارتودنسی

آنچه درباره پستانک ارتودنسی در این مقاله می خوانیم:

 • پستانک ارتودنسی چیست؟
 • تفاوت پستانک ارتودنسی با پستانک معمولی در چیست؟ 
 • سرپستانک ارتودنسی چه شکلی است؟
 • فواید استفاده از پستانک ارتودنسی
 • انواع آن
 • عوارض استفاده از آن
 • بهترین روش گرفتن پستانک  از کودک

پستانک

پستانک ارتودنسی چیست؟

پستانک ارتودنسی

بسیاری از کودکان (از بدو تولد تا 3سالگی)، علاقه زیادی به فعل مکیدن دارند با این کار آرامش می گیرند. استفاده از پستانک (پستونک)، تا قبل از گذر 4هفته از تولد نوزاد به هیچ عنوان توصیه نمی گردد ولی بعد از آن برای ایجاد آرامش و رفع نیاز کودک به مکیدن، استفاده از پستانک ارتودنسی یا اصطلاحا ارتودنتیک پیشنهاد می شودکه با ساختار ویژه سرپستانک خود، به مراتب بهتر از پستانک های معمولی و قدیمی بوده و آسیبی به فک و لثه کودک وارد نمی کند و مانع ایجاد آثار سوء بر دندان های شیری او که پایه رشد دندان های دائمی وی در آینده است خواهد شد.

 

تفاوت پستانک ارتودنسی با پستانک معمولی در چیست؟ 

تفاوت عمده پستانک ارتودنسی با پستانک معمولی، در سرپستانک آن ها است. سرپستانک ارتودنسی، شباهت زیادی به نوک سینه مادر دارد و در حین مکیدن، فشار را تاحدود زیادی از روی لثه ها و دندان های درحال رشد کودک خصوصا در سنین جوانه زدن دندان های شیری، برمی دارد. پستانک های معمولی دارای سرپستانک گرد یک نواخت هستند که در اغلب موارد در فک و لثه های کودک اختلالات ارتودنسی ایجاد می کنند و در بهترین حالت والدین باید از قرارگیری طولانی مدت آن در دهان فرزندشان جلوگیری کنند.

سرپستانک ارتودنسی چه شکلی است؟

پستانک ارتودنسی

سرپستانک ارتودنتیک باتوجه به شکل دهان (فک و کام) نوزاد و کودک زیر 3سال طراحی شده است و در ناحیه بالا، گرد و در قسمت میانی، فرورفتگی دارد و نهایتا در قسمت پایین، صاف می باشد و نزدیک ترین حالت به مکیدن سینه مادر را برای کودک شبیه سازی می کند.

فواید استفاده از این نوع پستانک

با استفاده از پستانک ارتودنسی، علاوه بر مزایایی که استفاده از هرگونه پستانک برای کودک یا نوزاد دارد از جمله کاهش رفلکس شایع در نوزادان و مشکل در گوارش، کاهش سندرم مرگ ناگهانی نوزادان، آرام کردن وی در زمان نبود مادر و حفظ آرامشش در طول سفرهای هوایی، نوزاد و کودک زیر 3سال را از مزایای زیر نیز بهره مند می سازد:

 • از مشکلات احتمالی در رشد و چینش دندان ها جلوگیری می کند.
 • مانع از جلوزدگی دندان ها و کجی یا عدم تقارن بین دو فک می شود.

انواع پستانک ارتودنتیک

 

پستانک های ارتودنسی یا ارتودنتیک، در دوبخش جنس سرپستانک و شکل آن تقسیم بندی می شوند.

 

انواع پستانک ارتودنسی از نظرجنس

 

پستانک های ارتودنسی یا ارتودنتیک، از نظر جنس سرپستانک، به دودسته تقسیم می شوند:

 • سر پستانک ارتودنسی لاتکسی
 • سرپستانک ارتودنسی سیلیکونی

اگر بخواهیم این دو متریال را در ساخت سرپستانک ارتودنتیک مقایسه نماییم، می توانیم بگوییم ماندگاری و دوام سرپستانک ارتودنسی سیلیکونی به مراتب بیشتر از سرپستانک ارتودنسی لاتکسی است این در حالی است که هر دو بدون بو و رنگ هستند و با داشتن منافذ بسیار ریز در سطح خود مکیدن را تسهیل نموده و ضدعفونی کردن آن را امکان پذیر می سازد.

انواع پستانک ارتودنسی از لحاظ شکل و طراحی سر پستانک

سرپستانک ارتودنسی یا ارتودنتیک، از لحاظ شکل سر پستانک، به 3نوع دسته بندی می گردد:

 • سرپستانک ارتودنسی معمولی
 • سرپستانک  دایره ای شکل
 • سرپستانک بادامی شکل

در این میان، پستانک ارتودنسی با سرپستانک بادامی شکل، بیشتر مورد استقبال قرارگرفته است، سازگاری طراحی سرپستانک ارتودنسی بادامی شکل با کام کودک و راحتی او هنگام استفاده همراه با فشار ملایمی که به سقف دهان و لثه هایش وارد می سازد احتمالا موجب این بازخورد مثبت گردیده است.

 

عوارض استفاده از پستانک ارتودنتیک

 

همانطور که در مقاله انواع پستانک گفته شد، هرگز نباید به طور مداوم و طولانی مدت به فرزند خود پستانک دارد طوری که از وعده هایی خود به ویژه شیر مادر جلوگیری کند. نوزاد باید از بدو تولد، از شیر مادر تغذیه کرده و در مکیدن سینه مادر مهارت پیدا کند.

عوارض استفاده نادرست از پستانک ارتودنسی برای نوزاد

پستانک ارتودنسی و خواص پستانک ارتودنسی نشان گر مفید بودن این وسیله است اما استفاده بیش از حد و یا در زمان نادرست از آن عوارضی به دنبال خواهد داشت که مادر و کودک را به سختی می اندازد.

 • دادن پستانک ارتودنسی یا هرنوع دیگر پستانک به نوزاد زودتر از مهارت یافتن در گرفتن سینه مادر، او را از این یادگیری بازمی دارد و از دریافت شیرکافی محروم می سازد.
 • کودک را به عجله در شیرخوردن وادار می کند.
 • احتمال ابتلا به عفونت گوش در نوزاد را افزایش می دهد.

 

عوارض استفاده نادرست از پستانک ارتودنتیک برای مادر

 

عادت کردن کودک به این نوع پستانک در سنین شیرخوارگی(شیردهی مادر)، باعث آسیب هایی به مادر نیز خواهد شد.

 • افزایش احتمال مسدودشدن مجاری شیری
 • دردناک شدن نوک سینه ها
 • متورم شدن سینه ها
 • مختل شدن چرخه جوشش شیر در پستان ها
 • به هم خوردن عادات شیردهی

 

مهم ترین نکات در مورد استفاده از پستانک ارتودنتیک

 • در استفاده از پستانک ارتودنسی یا هرنوع پستانک دیگر، به نوزاد و کودک حق انتخاب دهید، رفتار فرزندان نسبت به استفاده یا عدم استفاده از پستانک متفاوت است، بعضی به آن علاقه مند و بعضی از آن متنفر هستند پس هیچ گاه کودک را مجبور نکنید.
 • به هیچ عنوان در زمان گرسنگی کودک، به او پستانک ارتودنسی ندهید چراکه او را دچار سیری کاذب کرده و از وعده غذایی مورد نیازش محروم می گردد.
 • فقط در جهت آرامش دادن به کودک و با اطمینان از سیر بودنش، از پستانک ارتودنسی یا هر نوع دیگری از پستانک استفاده کنید.

بهترین روش گرفتن پستانک ارتودنتیک از کودک

بعضی کودکان نسبت به پستانک ارتودنسی یا انواع دیگر پستانک دافعه نشان می دهند و بعضی دیگر در حد سینه مادر به پستانک ارتودنسی وابسته می شوند و در گروه دوم باید والدین مثل مرحله مهم گرفتن کودک از شیر، در دورکردن او از پستانک نیز تدابیری بیندیشند تا در کودک به فراخور ویژگی های رفتاری منحصر به خود با خاطره ای خوش از ایم مرحله عبور کند.

برای مطالعه بیشتر درباره انواع پستانک مقاله قبلی را بخوانید…

 

شایعاتی درباره پستانک ارتودنسی

برخی معتقدند پستانک ارتودنسی و مزایای آن، شایعه ای بیش نیست و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد ولی طراحان این پستانک ها و بسیاری از متخصصین دهان و دندان برتری پستانک ارتودنتیک بر پستانک های معمولی و قدیمی را تایید می کنند. پس آن چه می توان بر آن تا میزان زیادی اطمینان ورزید این است که استفاده از پستانک ارتودنسی بهتر از استفاده از پستانک معمولی می باشد و آسیب کمتری به دهان و دندان کودکان دلبند شما وارد می سازد.

خرید پستانک انواع پستانک

انواع پستانک ارتودنتیک را می توان از سیسمونس فروشی ها و داروخانه های معبتر تهیه کرد. با شرایط ویژه بهداشتی کنونی یعنی شیوع ویروس کرونا، ما در داروخانه آنلاین نسخه اول پستانک ارتودنسی را با طرح های متنوع در اختیار شما والدین عزیز قرار داده ایم.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید