برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

دستگاه الکتروشوک قلب

دستگاه الکتروشوک قلب یا دفیبریلاتور، یک تجهیز پزشکی پرکاربرد در مواقع اورژانسی جهت احیای دوباره عملکرد قلب است؛ برای آنکه این تجهیز پزشکی را بهتر بشناسیم، ما در مجله نسخه اول، در ابتدا به توضیح مختصر مکانیزم قلب می پردازیم.

در این مقاله راجع به قلب و دستگاه الکتروشوک بیشتر خواهیم خواند:

 •  عملکرد قلب انسان
 • ضربان ساز قلب
 • ایست قلبی
 • دفیبریلاتور یا دستگاه الکتروشوک
 • انواع دفیبریلاتور

 

دستگاه الکتروشوک

 

 عملکرد قلب انسان

قلب انسان، اندامی حیاتی از جنس ماهیچه و برای هر فرد به اندازه مشت اوست؛ این اندام ویژه که کاملا عضله ای است، وظیفه پمپاش خون و به جریان انداختن آن در رگ ها و به دنبال آن رساندن مواد غذایی و اکسیژن به اقصی نقاط بدن و همه اندام ها و سلول ها است؛ قلب از ماهیچه های خاصی ساخته شده است و نقش پمپ و نقطه اصلی سیستم گردش خون محسوب می شود و با استفاده از بیوسیگنال های الکتریکی خود را منبسط و منقبض کرده و عمل پمپاش را انجام می دهد.

ضربان ساز قلب

قلب برای دریافت انرژی الکتریکی مورد نیاز خود جهت انقباض و انبساط، دارای گره های ضربان ساز(Pacemaker) است که اولین گره ضریان ساز، گره سینوسی یا پیشاهنگ نام دارد؛ از ناحیه بالا سمت راست قلب آغاز و به پایین سمت چپ قلب ختم می شود و نتیجه جریان این سیگنال، تپش قلب و پمپاژ خون در رگ ها است.

ایست قلبی

عدم تحرک قلب و قطع گردش خون که همراه با قطع تنفس نیز می باشد، ایست قلبی-ریوی (Arrest) نامیده می شود؛ در چنین موقعیتی، قلب کاملا از حرکت و انبساط و انقباض باز می ایستد و گردش خون و تنفس مختل می شود.

ایست قلبی از جمله شایع ترین عارضه های جوامع امروزی است و عوامل گوناگونی موجب آن می شود:

 • گرفتگی شریان های کرونری قلب
 • خونریزی در مغز
 • حملات قلبی و شوکه شدن
 • استفاده بیش از حد از دارو یا مواد مخدر
 • آمبولی ریه ها
 • اختلال در عملکرد سیتول و دیاستول قلب

دفیبریلاتور یا دستگاه الکتروشوک

ایست قلبی یک موقعیت اورژانسی برای بیمار محسوب می شود و خطر مرگ در آن بسیار زیاد است؛ یکی از روش های اورژانسی احیای دوباره قلب و به حرکت واداشتن آن، استفاده از شوک الکتریکی است؛ به فرایند انتقال شوک پرانرژی الکتریکی به قلب، دفیبریلاسیون گفته می شود و دستگاه اعمال کننده ی آن به بدن بیمار، دفیبریلاتور می گویند؛ شوک یا پالس الکتریکی که از طریق این دستگاه به قلب بیمار وارد می شود ضربان از دست رفته را دوباره به جریان در می آورد یا ریتم به هم ریخته قلب را هماهنگ و منظم می کند و به این صورت فرد را از مرگ حتمی نجات می دهد.

انواع دفیبریلاتور

دفیبریلاتورها به دو دسته خارجی و داخلی یا ثابت تقسیم می شوند؛

 • دیفیبریلاتورهای خارجی (اتوماتیک(AED) یا دستی)
 • دیفیبریلاتورهای داخلی یا قابل کاشت و پوشیدنی

دستگاه الکتروشوک یا دفیبریلاتور خارجی دستی

دفیبریلاتور خارجی

این دستگاه توسط اوپراتور(پرستار، پزشک، امدادگر) تنظیم و شارژ می گردد و توسط دو الکترود مخصوص خود (دسته یا پدال های الکتروشوک) به شکلی که یکی در ناحیه قفسه سینه و دیگری در موضع نوک قلب قرار گیرد، تخلیه شارژ و اعمال شوک انجام می دهد.

دستگاه الکتروشوک یا دفیبریلاتور اتوماتیک یا خودکار (AED)

دستگاه الکتروشوک یا دفیبریلاتور اتوماتیک یا خودکار (AED)

این دستگاه دارای تنظیم خودکار است و بیشتر در آمبولانس و مراحل ابتدایی امداد تا رساندن بیمار به مرکز اورژانس و بیمارستان استفاده می شود؛ کاربر این دستگاه می تواند یک فرد عادی نیز باشد و  به کار بردن آن نیاز به مهارت ویژه امدادرسانی و پرستاری ندارد؛ در این نوع الکتروشوک الکترودها متصل به پدهای چسبدار هستند و روی پوست بدن بیمار(قفسه سینه و نوک قلب) چسبانده می شوند و باقی تنظیمات و تجزیه و تحلیل شرایط قلب بیمار توسط پردازنده دستگاه صورت می گیرد.

دفیبریلاتور داخلی یا قابل کاشت (ICD)

این نوع دفیبریلاتور توسط پزشک متخصص و حین عمل جراحی زیر پوست ناحیه قفسه سینه، نزدیک گردن بیمار مستقر می گردد و توسط یک سیم به قلب وصل می شود؛ این وسیله نیروی خود را از باتری می گیرد و در شرایط نیاز ریتم قلب فرد را منظم می کند.

دفیبریلاتور پوشیدنی (WCD)

این نوع دستگاه الکتروشوک که در قالب یک جلیقه ساخته می شود، کمتر شناخته شده است؛ الکترود های آن در بدنه جلیقه کار گذاشته شده است و پردازشگر (شارژ و دشارژ) آن به کمربند فرد متصل می شود و در زمان نیاز شوک را به قلب اعمال خواهد کرد.

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید