برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

مکمل‌های مناسب دوران یائسگی خانم‌ها

تغییرات هورمونی که در دوران یائسگی زنان ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد برخی مشکلات جسمی و اختلال در سیستم روحی روانی خانم‌ها شود. مصرف ‏صحیح مکمل دوران یائسگی می‌تواند علائم این دوران را کاهش داده و با تامین مقادیر کافی ویتامین و مواد ‏معدنی، ‏مهم‌ترین عوارض یائسگی نظیر پوکی استخوان، افسردگی و تحلیل عضلانی را کاهش دهد. این ‏مکمل‌ها ‏حاوی ترکیبی از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی موثر در بهبود کنترل هورمونی و تقویت سیستم ایمنی ‏بدن هستند. ‏علاوه بر این برخی از مکمل‌ها دارای ترکیبات مشابه استروژن و پروژسترون هستند که با شبیه‌سازی ‏آثار آنها در ‏بدن، در از بین بردن علائم یائسگی نقش دارند.‏
مکمل مناسب یائسگی

مکمل‌های دوران یائسگی حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی یا گیاهان دارویی هستند که مصرف آنها برای خانم‌ها در این دوران توصیه می‌شود. استفاده از این مکمل‌ها می‌تواند در دوران یائسگی و یا قبل از یائسگی کمک شایانی به خانم‌ها و رفع عوارض مختلف یائسه شدن داشته باشد. در این مطلب به معرفی بهترین مکمل‌های دوران یائسگی می‌پردازیم که می‌توانند علائم و ناراحتی‌های این دوره را برطرف کنند.

 

مکمل‌‌های مناسب در دوره یائسگی زنان

۱- مکمل غذایی حاوی بلک کوهش (Black Cohosh)

مصرف مکمل‌های حاوی بلک کوهش یکی از بهترین روش‌های کاهش علامت گر گرفتگی در دوران یائسگی است. این گیاه از بهترین مکمل‌های دوران یائسگی محسوب می‌شود و متعلق به ریشه یک گیاه متعلق به آمریکای شمالی است. ببرسی‌ها نشان داده است مصرف مکمل‌های حاوی این گیاه می‌تواند جایگزین روش‌های درمانی دارویی باشد. نکته مهم در استفاده از این مکمل این است که افرادی که مشکلات کبدی دارند، نمی‌‌توانند از آن استفاده کنند.

 

مکمل یائسگی حاوی بلک کوهش

مکمل بلک کوهش

 

۲- مکمل تخم کتان

تخم کتان و روغن بذر کتان می‌تواند به برخی از زنان مبتلا به علائم یائسگی خفیف کمک کند. تخم کتان، منبع خوبی از لیگنان است که در تنظیم متعادل هورمون‌های زنانه نقش مفیدی دارد. این عمل باعث می‌شود تا میزان استروژن زنان در دوره یائسگی کنترل شود. همچنین تخم کتان سرشار از امگا3 است.تحقیقات نشان داده است که هر چه میزان اُمگا ۳ در بدن زنان بیشتر باشد، عوارض یائسگی کمتر مشاهده ‌می‌شود.

 

عکس تخم کتان

خواص تخم کتان در کاهش عوارض یائسگی

 

۳- مکمل‌های حاوی کلسیم

کلسیم یکی از مواد حیاتی برای سلامت استخوان‌ها است. مصرف مکمل‌ها حاوی کلسیم برای خانم هایی که در معرض یائسگی هستند توصیه می‌شود، چرا که به خاطر کاهش هورمون استروژن احتمال ابتلا به پوکی استخوان در این افراد بیشتر است. در حقیقت با افت سطح هورمون‌ها پس از یائسگی، پوکی استخوان می‌تواند به یک مشکل جدی برای خانم‌ها تبدیل شود. دریافت کلسیم کافی از طریق مواد غذایی و یا مکمل‌های دوران یائسگی، بسیار مهم است. زنان زیر ۵۱ سال روزانه به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند. زنان ۵۱ سال و بالاتر به روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم نیاز دارند. نکته مهم این است که بهتر است زنان کلسیم خود را از مواد غذایی دریافت کنند و در صورت نیاز از مکمل‌های دوران یائسگی برای برطرف کردن این مشکلات استفاده نمایند.

 

کلسیم

مصرف کلسیم در دوران یائسگی

 

۴- شبدر قرمز

گیاه شبدر قرمز حاوی ترکیباتی به نام ایزوفلاون است. این ماده می‌تواند در کاهش علائم یائسگی نظیر تعریق شبانه و گرگرفتگی موثر باشد. امرزوه بسیاری از خانم‌ها به امید اینکه استروژن‌های گیاهی طبیعی، علائم یائسگی را کاهش دهند، از شبدر قرمز استفاده می‌کنند. از دیگر علائم یائسگی که شبدر قرمز می‌توانموجب کاهش آن‌ها می‌شود به مواردی مانند افسردگی، اضطراب و خشکی واژن اشاره کرد.

 

بیشتر بدانید: گیاهان دارویی مفید برای کاهش عوارض یائسگی و فرآورده‌های آنها 

 

۵- مکمل‌های دوران یائسگی حاوی ویتامین D

ویتامین D نیز به اندازه کلسیم برای سلامتی استخوان‌ها اهمیت دارد. بدون ویتامین D، بدن قادر به جذب کلسیم نیست. اکثر بزرگسالان روزانه به ۶۰۰ IU از این ویتامین نیاز دارند. افراد ۷۱ ساله و مسن باید ۸۰۰ IU در روز دریافت کنند. ویتامین دی همچنین احتمال حمله قلبی را کاهش داده، فشار خون را کنترل می‌کند. علاوه بر این ویتامین دی تا حد زیادی می‌تواند مانع از بروز سرطان سینه در خانم‌ها شود. استفاده از مکمل‌های ویتامین دی در خانم‌های یائسه برای استحکام استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان آنها ضروری است. این ویتامین به جذب کلسیم، تنظیم قند خون و ایمنی بدن آنها کمک می‌کند.

 

۶- مکمل‌های گیاهی حاوی یام وحشی (Yam)

قرص‌ها و کرم‌های ساخته شده از گونه‌های خاصی از “یام وحشی” گزینه های محبوب “هورمون درمانی” برای یائسگی هستند. برخی از ترکیبات طبیعی موجود در این گیاه دارویی شبیه استروژن و پروژسترون هستند، بنابراین به عنوان درمانی برای خشکی واژن زنان مسن و رفع عوارض دوران یائسگی کاربرد دارد، اما این احتمال وجود دارد که در افراد مختلف، فعال نباشد. گفتنی است تاکنون مطالعات بالینی تایید نکرده‌اند که این گیاه بتواند علائم یائسگی را کاهش دهد.

 

گیاه یام وحشی

گیاه یام وحشی

 

۷- مکمل‌های دوران یائسگی حاوی جینسینگ

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که انواع مختلف جینسینگ می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در دوران یائسگی کمک کند. مکمل‌های حاوی جینسنگ باعث تقویت روحیه، بهبود خواب شبانه و برطرف کردن عدم تعادل احساسی این دوران می‌شوند. همچنین، جینسنگ آمریکایی یا کُره‌ای به علائم جسمی یائسگی مانند گرگرفتگی کمک می‌کند.

 

گیاه جینسینگ

گیاه جینسینگ و کاهش عوارض یائسگی

 

۸- DHEA؛ هورمون جوانان

سطح طبیعی هورمون DHEA بعد از ۳۰ سالگی در بدن خانم‌ها کاهش می‌یابد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های دوران یائسگی  DHEA، علائم یائسگی مانند کاهش میل جنسی و گر گرفتگی را کاهش می‌دهند. البته برخی تردیدها و چالش‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف طولانی مدت یا دوزهای بالای DHEA ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

 

مکمل یائسگی

مکمل DHEA

 

۹- دونگ کوای

دونگ کوای (Dong quai) در پزشکی چین به عنوان درمانی برای سلامت زنان برای هزاران سال است که استفاده می‌شود. اما تحقیقات در سال‌های اخیر شواهدی را ارائه نکرده است که از این امر حمایت کند. یک مطالعه در مورد دونگ کوای به عنوان یکی از مکمل‌های دوران یائسگی، برای تعیین اثرات آن بر گر گرفتگی در دوران یائسگی هیچ نتیجه ای را اثبات نکرده است! از آنجا که ممکن است “دونگ کوای” خطرات زیادی از جمله سرطان داشته باشد، قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.

 

دونگ کوای (Dong quai)

مکمل دونگ کوای (Dong quai)

 

۱۰- مکمل‌های حاوی سویا

مطالعات نشان داده است که سویا در رفع گر گرفتگی دوران یائسگی مؤثر است. به طوری که سویا و فرآورده‌های آن یکی از رژیم‌های درمانی مؤثر، کـم خطـر و کـم هز ینـه برای کـاهش علائم گرگرفتگی یائسگی معرفی می‌شوند. سویا در دوران یائسگی می‌تواند برای تنظیم هورمون استروژن و نیز برای زنانی که سابقه سرطان سینه مثبت دارند، مفید باشد و حتی خطر ابتلا به بیماری‌های مکرر خاص این دوران را کاهش دهد. تحقیقات دیگر نشان داده‌اند غذاهای حاوی سویا در یائسگی می‌توانند از سلامت استخوان‌های زنان محافظت کنند.

 

مکمل حاوی سویا

سویا و کاهش علائم یائسگی

 

11- مکمل ویتامین B6 و B12

از مهم‌ترین مزایای ویتامین‌های B6 و B12 در دوران یائسگی می‌توانیم به جلوگیری از افسردگی یائسگی، افزایش انرژی با افزایش سروتونین، رفع بی‌خوابی و کاهش گرگرفتگی این دوران اشاره کنیم. از این رو مصرف این ویتامین‌ها به همه زنان در دوران یائسگی توصیه می‌شود. همچنین بدن برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون، افزایش انرژی، محافظت از قلب و مغز، سلامت روده و عملکرد صحیح سیستم عصبی و چشم‌ها به این ویتامین‌ها نیاز دارد.

 

12- پروبیوتیک

باکتری‌های مفید دستگاه گوارشی آسیب‌های سختی بخاطر استرس، رژیم غذایی ناسالم و آنتی بیوتیک‌ها همچنین تغییرات هورمونی زمانی یائسگی می‌بینند. مصرف مکمل‌های پروبیوتیک به بهبود عملکرد روده، ثبات هورمون‌ها و کاهش وزن در دوران یائسگی کمک خواهد کرد.

 

توصیه‌هایی برای کاهش عوارض یائسگی

خوشبختانه بسیاری از علائم و عوارض مربوط به یائسگی موقتی هستند. این اقدامات را انجام دهید تا بتوانید به کاهش دادن یا جلوگیری از ایجاد علائم، کمک کنید:

  • برای رفع گر گرفتگی، یک لیوان آب سرد بنوشید یا به مکان خنک‌تر بروید. سعی کنید آنچه را که گر گرفتگی در شما ایجاد می‌کند، شناسایی کنید. برای بسیاری از خانم‌ها برخی خوراکی‌های محرک شامل نوشیدنی‌های گرم، کافئین‌دار، غذاهای پرادویه، استرس، هوای گرم و … این حالت ها را ایجاد می‌کند.
  • بهداشت واژن را رعایت و از روان کننده‌های واژن مبتنی بر آب، روان کنند‌های مبتنی بر سیلیکون یا مرطوب کننده‌ها استفاده کنید. محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی گلیسیرین نیستند؛ چرا که می‌تواند باعث سوزش یا خارش در خانم‌هایی شود که نسبت به آن ماده شیمیایی حساس هستند. فعال بودن از نظر جنسی همچنین به افزایش جریان خون به واژن کمک می‌کند.
  • به اندازه کافی بخوابید. از مصرف کافئین زیاد که می‌تواند خوابیدن را دشوارتر کند، خودداری کنید.
  • در طول روز ورزش کنید.
  • اگر گر گرفتگی خواب شما را مختل می‌کند، بهتر است با مصرف مکمل‌های دوران یائسگی این وضعیت را بهبود بدهید.
  •  تکنیک‌های کسب آرامش را تمرین کنید. تکنیک‌هایی از قبیل تنفس عمیق، تنفس مرتب،، ماساژ و شل کردن عضلات ممکن است به کاهش و رفع علائم یائسگی کمک کند.
  • می‌توانید کتاب‌های مورد علاقه خود را مطالعه کنید؛ فیلم تماشا کنید و دوره‌های آموزشی آنلاین را در مورد تمرینات مختلف آرامش اعصاب به دست بیاورید.
  • عضلات لگن خود را تقویت کنید. تمرینات و حرکت‌های مختلف برای تقویت عضلات لگن، موسوم به “تمرینات کگل”، می‌تواند برخی از مشکلات بی‌اختیاری ادرار را بهبود ببخشد.
  • یک رژیم غذایی متعادل را مصرف کنید. انواع میوه، سبزیجات و غلات کامل را در آن قرار دهید. چربی‌ها، روغن‌ها و قندها را محدود کنید. در صورت نیاز به مکمل‌های کلسیم یا ویتامین D (مکمل‌های دوران یائسگی) از پزشک خود سوال کنید.
  • به طور منظم تمرینات بدنی کنید. برای کمک به حفظ بدن در برابر بیماری‌های قلبی، دیابت، پوکی استخوان و سایر شرایط مرتبط با پیری، در بیشتر روزها به طور منظم به فعالیت بدنی یا ورزش بپردازید.

 

 

سخن پایانی

توصیه می‌شود در مورد مصرف مکمل‌های دوران یائسگی با پزشک خود یا دکتر داروساز صحبت کنید. مکمل‌ها و گیاهان دارویی ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشند و اثر دارو را تقویت یا تضعیف کنند. همچنین بعضی از گیاهان می‌توانند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شوند. ما در سامانه اطلاع رسانی “نسخه اول” با مقایسه فرآورده‌های موجود در بازار، به شما برای ‏انتخاب آگاهانه ‏محصول مناسب کمک می‌کنیم‏.‏

 

منابع:

https://www.webmd.com/menopause/ss/slideshow-menopause

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/diagnosis-treatment/drc-20353401

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید